Etiopie, Indonésie a Čína po nedělní tragédii u Addis Abeby pozastavily provoz Boeingů 737 MAX 8

Po nedělní havárii letadla Boeing 737 MAX 8 v pondělí etiopský dopravce Ethiopian Airlines zastavil provoz všech svých strojů tohoto typu. Podobně čínský úřad pro civilní letectví vyzval, aby všechna letadla se stejným označením provozovaná čínskými aerolinkami až do odvolání zůstala na zemi, a stejné opatření pak oznámila také Indonésie. Většina světových aerolinek se ale rozhodla nové boeingy z provozu nestahovat, uvedla agentura Reuters.

Addis Abeba/Peking/Jakarta (Aktualizováno: 13:12 11. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Etiopie a Čína po havárii pozastavily provoz Boeingů 737 MAX 8 | Foto: boeing.com | Zdroj: Boeing

Nedělní havárii nepřežilo všech 157 lidí na palubě. Pocházeli z více než 30 zemí a jsou mezi nimi také Slováci. V Etiopii byl v pondělí vyhlášen státní smutek.

Etiopský boeing se zřítil pár minut po startu z Addis Adeby. Nikdo ze 157 lidí na palubě nepřežil

Číst článek

„I když zatím neznáme příčinu neštěstí, rozhodli jsme se přijmout dodatečné bezpečnostní opatření a nechat tyto stroje na zemi,“ uvedly v pondělí aerolinky na twitteru.

Opatření podle nich vstoupilo v platnost již v neděli a bude platit až do odvolání. Podle agentury Reuters zakoupila společnost Ethiopian Airlines celkem pět strojů Boeing 737 MAX 8 včetně toho, na jehož palubě zahynulo v neděli 157 lidí.

Čínský úřad dohlížející na civilní letectví (CAAC) v pondělí uvedl, že vyzval všechny domácí aerolinky, aby od 18.00 místního času (11.00 SEČ) až do odvolání přestaly na komerčních linkách se stroji Boeing 737 MAX 8 létat.

Letecké společnosti Air China, China Eastern Airlines a China Southern Airlines provozují přes 90 těchto strojů, což představuje více než čtvrtinu všech vyrobených kusů tohoto modelu.

Nulová tolerance 

Boeing 737 MAX 8 havaroval i loni v říjnu v Indonésii, kdy se krátce po startu zřítil do Jávského moře.

Zřícené indonéské letadlo mělo problémy s ukazatelem rychlosti, ukazují údaje z černé skříňky

Číst článek

„Vzhledem k tomu, že se obě nehody týkaly nově dodaných letadel Boeing 737-8 a obě se staly během vzletové fáze, mají určitý stupeň podobnosti,“ uvedl úřad CAAC s odkazem na loňskou nehodu Indonésii. Zároveň zdůraznil, že ke kroku přistoupil v souladu se svými pravidly nulové tolerance k bezpečnostním rizikům.

„Jedním z kroků, k němuž ředitelství leteckého provozu přistoupilo, je kontrola letadel dočasně stáhnutých z provozu, aby se prověřila jejich letuschopnost,“ uvedl úřad. Indonésie provozuje 11 nových boeingů, deset z nich nízkorozpočtový Lion Air.

Při havárii letadla společnosti Ethiopian Airlines na cestě z Addis Abeby do keňské metropole Nairobi v neděli zahynulo 157 lidí. Mezi oběťmi jsou i čtyři Slováci - tři z nich jsou příbuzní poslance Antona Hrnka - manželka a dvě děti. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že podle jeho informací žádný český občan nezahynul.

Odložená prezentace

Nejméně 19 z obětí pracovalo pro agentury OSN - mnoho z nich letělo do Nairobi na konferenci o klimatu. Havarované letadlo bylo podle Ethiopian Airlines koupeno loni v listopadu. Pilot, který jej řídil, byl podle aerolinek zkušený.

Havárie etiopského boeingu: vyšetřovatelé nalezli obě černé skříňky

Číst článek

Jedno letadlo Boeing 737 MAX 8 se zřítilo už loni v říjnu. Stroj nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky na palubě havaroval krátce po startu z letiště v Jakartě. Nikdo neštěstí nepřežil. Už tato havárie vyvolala obavy o bezpečnost boeingu nové generace.

Společnost Boeing zatím nehodu podrobně nekomentovala, vyjádřila pouze soustrast pozůstalým obětí. Avizovala rovněž vyslání svých odborníků na místo nehody v Etiopii. Později firma uvedla, že vzhledem k havárii odloží plánované slavnostní představení širokotrupého letadla Boeing 777x, které bylo naplánováno na středu.

„Bezpečnost je naší prioritou a my děláme vše pro to, abychom plně porozuměli všem aspektům této nehody. Spolupracujeme s vyšetřovateli a všemi zúčastněnými regulačními orgány,“ uvedl americký výrobce letadel ve svém prohlášení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme