Etiopie odmítá obvinění ze zneužití pomoci hladovějícím na nákup zbraní

Etiopský ministr zahraničí odmítá, že by byl výtěžek z humanitárních koncertů Live Aid, na nichž se vybíraly peníze na pomoc hladovějící Etiopii, použit na nákup zbraní. V Addis Abebě to řekl českým novinářům po setkání s ministrem zahraničí Janem Kohoutem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Galaha, Etiopie. Distribuce léků. | Foto: Stefan Pleger

"Je to zcela vymyšlené a nepodložené," řekl etiopský ministr zahraničí Seyoum Mesin k informacím o zneužití milionů dolarů z projektu Live Aid na nákup zbraní.

Uvedl, že 95 procent částky bylo použito na nákup zbraní, ale ty peníze zachránily miliony životů. "Byl to jeden z nejúspěšnějších humanitárních projektů," stojí si za svým představitel vlády v Addis Abebě.

Informace o zneužití peněz se sbírky rozlítila i pořadatele humanitárních koncertů Boba Geldofa.

Hladomor v osmdesátých letech si v Etiopii vyžádal milion obětí. A také podnítil vznik humanitárního projektu Live Aid. Potravinovou pomoc i peníze na nákup potravin poskytlo Etiopii mnoho západních států.

Podle televize BBC ale miliony dolarů z vybrané částky použili povstalci na nákup zbraní. Peníze měl dostat i současný etiopský premiér Zelawi.

Klára Stejskalová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme