Jak si africké státy rozdělí vodu z etiopské přehrady? Na řešení dlouholetého sporu dohlédnou USA

Etiopie, Súdán a Egypt se nejpozději do konce ledna dohodnou na osudu největší africké přehrady a vodní elektrárny. Země to slíbily po jednání ve Spojených státech poté, co kvůli vzájemným sporům někteří z jejich představitelů neváhali dokonce vyhrožovat válkou. Velká přehrada etiopského znovuzrození – jak se projekt oficiálně jmenuje – vyvolává spory od samotného začátku.

Washington / Metekel (Etiopie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba Velké přehrady etiopského znovuzrození v Guba Woreda, regionu Benishangul Gumuz (foto ze září 2019)

Stavba Velké přehrady etiopského znovuzrození v Guba Woreda, regionu Benishangul Gumuz (foto ze září 2019) | Foto: Tiksa Negeri | Zdroj: Reuters

Velká přehrada etiopského znovuzrození, označovaná někdy jako velká renesanční přehrada, má být vůbec největší člověkem vybudovanou nádrží v Africe a zároveň největší vodní elektrárnou na kontinentu.

Staví se od roku 2011, je skoro ze tří čtvrtin dostavěná. Po dokončení má vyrábět skoro šest a půl megawattů elektřiny, což je dvojnásobek celé současné energetické produkce této země.

Stavba probíhá na jednom z důležitých přítoků Nilu, čímž přinejmenším dočasně omezí přívod nilské vody do dalších zemí dále po proudu Modrého Nilu, tedy Súdánu, a hlavně Egypta, který z Nilu čerpá 90 procent své pitné vody. Káhira se proto snaží co nejvíce zpomalit postupné plnění přehrady, aby to přítok vody do Egypta omezilo co nejméně.

Stavba Velké přehrady etiopského znovuzrození v Guba Woreda, regionu Benishangul Gumuz (foto ze září 2019) | Foto: Tiksa Negeri | Zdroj: Reuters

Před šesti lety unikly na veřejnost tajné nahrávky egyptských politiků, kteří zmiňovali plány na nepřátelské akce proti Etiopii. Prezident Abdal Fattáh Sísí také údajně mluvil o tom, že Egypt je ochoten pro zajištění svého zásobování vodou udělat cokoli bude potřeba.

Etiopský premiér Abiy Ahmed letos v říjnu prohlásil, že na světě neexistuje síla, která by dokončení přehrady mohla zabránit. Připustil, že jeho země je připravena se egyptskému nepřátelství případně bránit i vojensky.

Just had a meeting with top representatives from Egypt, Ethiopia, and Sudan to help solve their long running dispute on the Grand Ethiopian Renaissance Dam, one of the largest in the world, currently being built. The meeting went well and discussions will continue during the day!

20:10 – 06. 11. 2019

6469 33867

Jednání ministrů zahraničí Etiopie, Egypta a Súdánu ve Washingtonu zprostředkovaly Spojené státy. Zúčastněné země se shodly, že na urovnání sporů budou dohlížet právě USA a jako pozorovatelé i zástupci Světové banky.

O přehradě by se znovu mělo jednat ještě na začátku prosince a pak ještě v lednu. Země souhlasily s tím, že pokud se nedohodnou do 15. ledna, spory předají mezinárodním prostředníkům.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme