Zpráva Amnesty International: Masakru v Aksúmu se účastnili i vojáci z Eritreje, zabili stovky lidí

Ozbrojený konflikt mezi armádou etiopské vlády a vojsky svazového státu Tigraje naplno vypukl na podzim loňského roku. Lidskoprávní organizace Amnesty International nyní tvrdí, že se do bojů zapojily i jednotky sousední Eritreje. Údajně se podílely na systematickém vraždění obyvatel a uprchlíků ve městě Aksúm. Amnesty International proto žádá OSN o vyšetření celé události.

Tento článek je více než rok starý.

Aksúm (Etiopie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Etiopští uprchlíci prchající z bojů v tigrajské oblasti do Súdánu (foto z prosince 2020)

Etiopští uprchlíci prchající z bojů v tigrajské oblasti do Súdánu (foto z prosince 2020) | Foto: Mohamed Nureldin Abdallah | Zdroj: Reuters

Zpráva Amnesty International se týká podzimní ofenzivy etiopských vládních vojsk, která dobývala města pod kontrolou Tigrajské lidově osvobozenecké fronty.

Podle vyšetřování se bojů zúčastnili i eritrejští vojáci. Ti se podle zprávy dopustili 28. a 29. listopadu minulého roku vraždy stovek lidí v tigrajském městě Aksúm.

„Naše šetření vede k důvodnému podezření, že ve městě Aksúm došlo k válečným zločinům a zločinům proti lidskosti. Zároveň se obáváme, že k takovým zvěrstvům došlo i na dalších místech v Tigraji,“ popsal výzkumník Amnesty International pro Etiopii Fisseha Tekle.

Stříleli v ulicích, chodili od domu k domu a masakrovali civilisty. Organizaci se podařilo sestavit seznam 240 jmen obětí, zavražděných ale mohlo být i víc.

Vojáci podle zprávy vraždili před významným svátkem etiopských pravoslavných křesťanů. Na 30. listopadu totiž připadají aksúmské Slavnosti Panny Marie Sionské.

Humanitární agentury vyzývají k zastavení bojů v etiopském Tigraji a pomáhají uprchlíkům v Súdánu

Číst článek

Fisseha Tekle přiznal, že jejich práce byla velmi náročná. Trvalo tři měsíce, než organizace mohla udělat nějaký závěr, a to na základě několika postupů.

Vyšetřovatelé získali svědectví 41 přeživších a svědků událostí v Aksúmu – přeživší našli ve východním Súdánu, kam se jim podařilo uprchnout. Se svědky mluvili telefonicky, protože zůstávají v Aksúmu.

Dál hovořili ještě s 20 dalšími lidmi, kteří byli obeznámení se situací v tigrajském městě. Ověřovali také pravost videí údajně natočených v Aksúmu, pracovali i se satelitními snímky. Při jejich analýze našli známky rabování, ale také čerstvých hromadných hrobů u dvou kostelů.

Tekle potvrdil, že organizace zaslala vládám Etiopie a Eritreje žádost o vyjádření. „Zeptali jsme se na jejich reakci: jestli potvrdí, nebo vyvrátí naše zjištění ještě před zveřejněním zprávy, ale nedočkali jsme se žádné odpovědi. Žádná komunikace do vydání zprávy,“ vysvětil.

Amnesty International zprávu zveřejnila v pátek. Kvůli zapojení eritrejských jednotek do konfliktu nyní organizace žádá o vyšetřování Organizaci spojených národů.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme