Zpráva Amnesty International: Masakru v Aksúmu se účastnili i vojáci z Eritreje, zabili stovky lidí

Ozbrojený konflikt mezi armádou etiopské vlády a vojsky svazového státu Tigraje naplno vypukl na podzim loňského roku. Lidskoprávní organizace Amnesty International nyní tvrdí, že se do bojů zapojily i jednotky sousední Eritreje. Údajně se podílely na systematickém vraždění obyvatel a uprchlíků ve městě Aksúm. Amnesty International proto žádá OSN o vyšetření celé události.

Aksúm (Etiopie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Etiopští uprchlíci prchající z bojů v tigrajské oblasti do Súdánu (foto z prosince 2020) | Foto: Mohamed Nureldin Abdallah | Zdroj: Reuters

Zpráva Amnesty International se týká podzimní ofenzivy etiopských vládních vojsk, která dobývala města pod kontrolou Tigrajské lidově osvobozenecké fronty.

Podle vyšetřování se bojů zúčastnili i eritrejští vojáci. Ti se podle zprávy dopustili 28. a 29. listopadu minulého roku vraždy stovek lidí v tigrajském městě Aksúm.

„Naše šetření vede k důvodnému podezření, že ve městě Aksúm došlo k válečným zločinům a zločinům proti lidskosti. Zároveň se obáváme, že k takovým zvěrstvům došlo i na dalších místech v Tigraji,“ popsal výzkumník Amnesty International pro Etiopii Fisseha Tekle.

Stříleli v ulicích, chodili od domu k domu a masakrovali civilisty. Organizaci se podařilo sestavit seznam 240 jmen obětí, zavražděných ale mohlo být i víc.

Vojáci podle zprávy vraždili před významným svátkem etiopských pravoslavných křesťanů. Na 30. listopadu totiž připadají aksúmské Slavnosti Panny Marie Sionské.

Humanitární agentury vyzývají k zastavení bojů v etiopském Tigraji a pomáhají uprchlíkům v Súdánu

Číst článek

Fisseha Tekle přiznal, že jejich práce byla velmi náročná. Trvalo tři měsíce, než organizace mohla udělat nějaký závěr, a to na základě několika postupů.

Vyšetřovatelé získali svědectví 41 přeživších a svědků událostí v Aksúmu – přeživší našli ve východním Súdánu, kam se jim podařilo uprchnout. Se svědky mluvili telefonicky, protože zůstávají v Aksúmu.

Dál hovořili ještě s 20 dalšími lidmi, kteří byli obeznámení se situací v tigrajském městě. Ověřovali také pravost videí údajně natočených v Aksúmu, pracovali i se satelitními snímky. Při jejich analýze našli známky rabování, ale také čerstvých hromadných hrobů u dvou kostelů.

Tekle potvrdil, že organizace zaslala vládám Etiopie a Eritreje žádost o vyjádření. „Zeptali jsme se na jejich reakci: jestli potvrdí, nebo vyvrátí naše zjištění ještě před zveřejněním zprávy, ale nedočkali jsme se žádné odpovědi. Žádná komunikace do vydání zprávy,“ vysvětil.

Amnesty International zprávu zveřejnila v pátek. Kvůli zapojení eritrejských jednotek do konfliktu nyní organizace žádá o vyšetřování Organizaci spojených národů.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme