Etiopské bezpečnostní síly prý za měsíc zabily 75 demonstrantů

Organizace Human Rights Watch obvinila etiopské bezpečnostní síly, že od poloviny listopadu zabily ve spolkovém státě Oromija nejméně 75 účastníků demonstrací. O střetech, které si zřejmě vyžádaly oběti na životech i mezi nasazenými policisty a vojáky, organizace informovala na svém webu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb jednoho ze zastřelených demonstrantů v etiopské Oromiji

Pohřeb jednoho ze zastřelených demonstrantů v etiopské Oromiji | Zdroj: Reuters

HRW s odvoláním na místní aktivisty uvedla, že policie a vojenské jednotky na protestující střílejí. Doposud jich prý usmrtily přinejmenším 75 a mnoho dalších zranily.

Vládní činitelé podle organizace připustili jen pět mrtvých. Zároveň uvedli, že o život přišli i příslušníci bezpečnostních sil. Jejich počet ale neupřesnili.

Vláda v úterý demonstranty obvinila, že jsou ‚v přímém spojení se silami, které převzaly poslání zahraničních teroristických skupin.‘ V této souvislosti uvedla, že na to budou reagovat protiteroristické jednotky.

„Reakce etiopské vlády na protesty v Oromiji vedla k řadě mrtvých a rychle zvýšila nebezpečí rozsáhlejšího krveprolití,“ upozornila zástupkyně afrického oddělení HRW Leslie Lefkowová.

„Vládní označování převážně pokojných demonstrantů za 'teroristy' a nasazení vojenských sil je velmi nebezpečná eskalace této nestabilní situace,“ dodala.

Protesty podle informací HRW zahájili studenti v městečku Ginchi, ležícím asi 80 kilometrů jihozápadně od hlavního města Addis Abeby, když se úřady chystaly vykácet les kvůli jednomu investičnímu projektu. Demonstrace se pak rychle rozšířily po celé Oromiji, kde žije odhadem 35 milionů Oromů, kteří jsou největší národnostní skupinou v zemi.

Tato revolta pak přerostla v rozsáhlý odpor proti navrhovanému rozšíření hranic Addis Abeby. V dotčené oblasti žije kolem dvou milionů lidí, z nichž mnozí se začali obávat, že tento plán povede k vysídlení oromských obyvatel žijících v blízkosti metropole.

Několik lidí podle HRW popsalo, jak v prosinci ozbrojené síly ve městě Walliso, ležícím asi 100 kilometrů jihozápadně od Addis Abeby, střílely do zástupu protestujících a těla pak nechaly ležet na ulicích. Řada svědků uvedla, že příslušníci bezpečnostních sil bili a zatýkali demonstranty, z nichž mnohé odvedli v noci z jejich domovů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme