Etnické násilí propuklo mezi Srby a Albánci v Kosovské Mitrovici

V Kosovu se opět rozhořelo etnické napětí. Nejméně šest lidí zabily v srbské části rozdělené Kosovské Mitrovice dvě exploze. Rozezlení Srbové pak následně v albánské části města vypálili dva obchody.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kostel sv. Sávy v Mitrovici, vypálený v polovině března

kostel sv. Sávy v Mitrovici, vypálený v polovině března | Foto: Robert Mikoláš

Po první explozi u jedné ze srbských kaváren města zasahovali hasiči a v tu chvíli explodovala druhá nálož. Mezinárodní jednotky okamžitě v ulicích obou částí města rozmístily obrněné transportéry a hlídky v automobilech. Mise NATO KFOR a Evropské unie EULEX pak dostaly situaci pod kontrolu.

Etnické násilí v Kosovské Mitrovici hodnotí tamní Srbové a Albánci rozdílně. Z odpovědnosti obviňují druhou stranu. Kosovští Srbové jsou přesvědčeni o vině albánských extrémistů, kteří měli podle nich vyhodit do vzduchu automobily zaparkované u srbské kavárny. Jak Českému rozhlasu sdělily zdroje z řad kosovských Albánců, podle jejich mínění jde o práci srbských tajných služeb. Přiznali napětí a také střet mezi Srby a Albánci v Mitrovici, ale k explozím se podle nich nepřihlásila žádná albánská skupina

V severní části Mitrovice žije šestina ze stodvaceti tisíc kosovských Srbů. Ti odmítají uznat kosovské úřady a spolupracovat s nimi stejně jako s misemi Severoatlantické aliance a Evropské unie. Za své hlavní město považují dál Bělehrad a ne kosovskou metropoli Prištinu.

Jaromír Janev, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme