Etnické násilí propuklo mezi Srby a Albánci v Kosovské Mitrovici

V Kosovu se opět rozhořelo etnické napětí. Nejméně šest lidí zabily v srbské části rozdělené Kosovské Mitrovice dvě exploze. Rozezlení Srbové pak následně v albánské části města vypálili dva obchody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kostel sv. Sávy v Mitrovici, vypálený v polovině března | Foto: Robert Mikoláš

Po první explozi u jedné ze srbských kaváren města zasahovali hasiči a v tu chvíli explodovala druhá nálož. Mezinárodní jednotky okamžitě v ulicích obou částí města rozmístily obrněné transportéry a hlídky v automobilech. Mise NATO KFOR a Evropské unie EULEX pak dostaly situaci pod kontrolu.

Etnické násilí v Kosovské Mitrovici hodnotí tamní Srbové a Albánci rozdílně. Z odpovědnosti obviňují druhou stranu. Kosovští Srbové jsou přesvědčeni o vině albánských extrémistů, kteří měli podle nich vyhodit do vzduchu automobily zaparkované u srbské kavárny. Jak Českému rozhlasu sdělily zdroje z řad kosovských Albánců, podle jejich mínění jde o práci srbských tajných služeb. Přiznali napětí a také střet mezi Srby a Albánci v Mitrovici, ale k explozím se podle nich nepřihlásila žádná albánská skupina

V severní části Mitrovice žije šestina ze stodvaceti tisíc kosovských Srbů. Ti odmítají uznat kosovské úřady a spolupracovat s nimi stejně jako s misemi Severoatlantické aliance a Evropské unie. Za své hlavní město považují dál Bělehrad a ne kosovskou metropoli Prištinu.

Jaromír Janev, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme