Etnicky znesvářený Súdán trápí necelý měsíc před rozdělením další násilnosti

Kolem šedesáti tisíc lidí už podle OSN uteklo před boji v súdánském regionu Jižní Kordofán. Ten leží na hranici s Jižním Súdánem, který se stane na základě starší mírové dohody a lednového referenda na začátku července nezávislým státem. Z posledních násilností v Jižním Kordofánu obviňují Spojené národy i místní lidskoprávní organizace súdánskou vládu v Chartúmu. Kvůli nynějším střetům taky zesilují obavy z možného návratu války mezi severem a jihem, která decimovala súdánské civilisty (hlavně na jihu) dvě desetiletí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé prchají před boji v súdánském regionu Jižní Kordofán

Lidé prchají před boji v súdánském regionu Jižní Kordofán | Zdroj: Reuters

Jednotky súdánské centrální armády bombardují ze vzduchu oblasti, ze kterých chtějí zřejmě vyhnat sympatizanty se vznikajícím jihosúdánským státem.

Podle organizace První demokracie v Súdánu i OSN ale tato kampaň dopadá především na místní civilisty. Při náletech jich údajně přišly desítky o život, tisíce dalších uprchly do hor.

Podle Chartúmu jsou za násilí naopak zodpovědné milice věrné Jižnímu Súdánu, které prý útočí na súdánské vojáky i mírotvorce OSN.

Režim prezidenta Umara Bašíra čelí dlouhodobě nařčením z vykořisťování regionů na periferii, násilné arabizace i genocidních kampaní.

Sever a Jih sice zatím zažehnaly eskalaci násilí ve sporném regionu Abyei, jejich vztahy ale zůstávají necelý měsíc před vyhlášením jihosúdánské nezávislosti, nejen kvůli nárokům na ropné bohatství, extrémně napjaté.

Jan Prokeš, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme