EU a Libye uzavřely dohodu, která má pomoci v boji s nelegální migrací
Evropská unie vyšla vstříc požadavku libyjského vůdce Muammara Kaddáfího z konce srpna a uzavřela s Libyí dohodu o finanční pomoci. Na oplátku má Libye důsledněji chránit Evropu před přílivem ilegálních uprchlíků.
Brusel ovšem usmlouval cenu z Kaddáfím požadovaných pěti miliard eur na částku zhruba šedesáti milionů eur vyplacených během tří let. Smlouvu za Evropskou komisi uzavřela eurokomisařka Cecilia Malmströmová spolu s českým eurokomisařem Štefanem Fülem.
Jak na Rádiu Česko uvedl odborník na zahraniční politiku Evropské unie Lukáš Pachta z institutu Europium, smlouva je důležitá ze dvou důvodů. „Jednak je důležitá jako smlouva mezi EU a Libyí jako taková. Což potvrzuje skutečnost, že se Libye po dlouhých desetiletích legitimizuje jako partner. A pak je tam dimenze praktická, že Libye může EU pomoci v boji s nelegální imigrací. I když tam vyvstává spousta otazníků v oblasti lidských práv,“ vysvětlil.
O smlouvě EU s Libyi jsme na Rádiu Česko hovořili s odborníkem na zahraniční politiku Evropské unie Lukášem Pachtou z institutu Europium.
EU jako celek podle něj trochu přebírá italskou štafetu. Berlusconiho vláda totiž už v roce 2009 uzavřela smlouvu s Libyí o odesílání imigrantů zadržených v italských vodách do libyjských uprchlických center. Příliv uprchlíků se tak zmenšil řádově o tisíce osob.
„Hlavním cílem smlouvy EU je zadržovat nelegální imigraci už na libyjském území a zabránit tomu, aby překračovali imigranti z Afriky Středozemní moře. Protože tam už pak dochází k těm neblahým zásahům převážně italského námořnictva. A zároveň je to i boj s organizovaným zločinem,“ dodal.
Otázka práv uprchlíku na druhém místě
Oficiálně Evropská unie dohody zdůvodňuje lepší ochranou a právními zárukami pro uprchlíky. Podle některých pozorovatelů jde ale především o snahu EU řešit problém uprchlíků co nejdál od svého území. Sám Kaddáfí, když v Římě nabízel tuto dohodu, doslova řekl, že ochrání Evropu před ‘zčernáním‘.
Znepokojení nad smlouvou s Libyí vyjádřily už různé humanitární organizace především Amnesty International. Podle nich je smlouva nejasná a nedefinuje například, jakým způsobem má být s uprchlíky zacházeno.
„Samozřejmě, že Evropa se snaží nějakým způsobem zohledňovat svůj právní stát a promítat to i do boje s ilegální imigrací. Ale už jen fakt, že dohoda připouští i vojenskou pomoc Libyi, tak spíše bych se klonil k názoru, že je to spíše snaha o zamezení problému a otázka práv uprchlíků bude až na druhém místě,“ domnívá se Pachta.
Zároveň však uvedl, že finanční pomoc 60 milionů eur, kterou EU s Libyi dohodla, bude použita na financování společných projektů, které podle něj mohou znamenat i určité zlepšení statusu uprchlíků na libyjském území.