EU a Libye uzavřely dohodu, která má pomoci v boji s nelegální migrací

Evropská unie vyšla vstříc požadavku libyjského vůdce Muammara Kaddáfího z konce srpna a uzavřela s Libyí dohodu o finanční pomoci. Na oplátku má Libye důsledněji chránit Evropu před přílivem ilegálních uprchlíků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

afričtí uprchlíci

afričtí uprchlíci | Foto: Česká televize

Brusel ovšem usmlouval cenu z Kaddáfím požadovaných pěti miliard eur na částku zhruba šedesáti milionů eur vyplacených během tří let. Smlouvu za Evropskou komisi uzavřela eurokomisařka Cecilia Malmströmová spolu s českým eurokomisařem Štefanem Fülem.

Jak na Rádiu Česko uvedl odborník na zahraniční politiku Evropské unie Lukáš Pachta z institutu Europium, smlouva je důležitá ze dvou důvodů. „Jednak je důležitá jako smlouva mezi EU a Libyí jako taková. Což potvrzuje skutečnost, že se Libye po dlouhých desetiletích legitimizuje jako partner. A pak je tam dimenze praktická, že Libye může EU pomoci v boji s nelegální imigrací. I když tam vyvstává spousta otazníků v oblasti lidských práv,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O smlouvě EU s Libyi jsme na Rádiu Česko hovořili s odborníkem na zahraniční politiku Evropské unie Lukášem Pachtou z institutu Europium.

EU jako celek podle něj trochu přebírá italskou štafetu. Berlusconiho vláda totiž už v roce 2009 uzavřela smlouvu s Libyí o odesílání imigrantů zadržených v italských vodách do libyjských uprchlických center. Příliv uprchlíků se tak zmenšil řádově o tisíce osob.

„Hlavním cílem smlouvy EU je zadržovat nelegální imigraci už na libyjském území a zabránit tomu, aby překračovali imigranti z Afriky Středozemní moře. Protože tam už pak dochází k těm neblahým zásahům převážně italského námořnictva. A zároveň je to i boj s organizovaným zločinem,“ dodal.


Otázka práv uprchlíku na druhém místě

Oficiálně Evropská unie dohody zdůvodňuje lepší ochranou a právními zárukami pro uprchlíky. Podle některých pozorovatelů jde ale především o snahu EU řešit problém uprchlíků co nejdál od svého území. Sám Kaddáfí, když v Římě nabízel tuto dohodu, doslova řekl, že ochrání Evropu před ‘zčernáním‘.

Znepokojení nad smlouvou s Libyí vyjádřily už různé humanitární organizace především Amnesty International. Podle nich je smlouva nejasná a nedefinuje například, jakým způsobem má být s uprchlíky zacházeno.

„Samozřejmě, že Evropa se snaží nějakým způsobem zohledňovat svůj právní stát a promítat to i do boje s ilegální imigrací. Ale už jen fakt, že dohoda připouští i vojenskou pomoc Libyi, tak spíše bych se klonil k názoru, že je to spíše snaha o zamezení problému a otázka práv uprchlíků bude až na druhém místě,“ domnívá se Pachta.

Zároveň však uvedl, že finanční pomoc 60 milionů eur, kterou EU s Libyi dohodla, bude použita na financování společných projektů, které podle něj mohou znamenat i určité zlepšení statusu uprchlíků na libyjském území.

Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme