EU a Rusko jednají o nových pravidlech svých vztahů

Rusko a Evropská unie odstartovali jednání o nové smlouvě o strategickém partnerství. Ta má nahradit více než 10 let starou dohodu, jejíž platnost už vypršela. Vyjednávači obou stran se sešli v Bruselu a první kolo jednání hodnotili jako přátelské a konstruktivní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky členských zemí EU | Foto: europa.eu.int

Unie i Rusko mají řadu společných zájmů, které budou moci díky strategickému partnerství lépe hájit. Uvedl unijní vyjednavač - generální ředitel pro vnější vztahy Eneko Landaburu. Na schůzce se s ruským velvyslancem při EU Vladimirem Čižovem dohodl na základních oblastech, kterých se bude nová smlouva týkat.

"Budou to politický dialog a otázky vnější bezpečnosti, obchod a hospodářské operace, včetně energetiky. Půjde i o oblast svobod a vlády spravedlnosti a také o výzkum, vzdělávání a kulturní spolupráci," uvedl Landburu.

Vyjednavači se mají k dalšímu kolu rozhovorů sejít v září a pak ještě několikrát před rusko unijním summitem plánovaným na konec roku. Na otázku, kdy by mohla jednání vyústit v podpis smlouvy, odpověděl velvyslanec Čižov diplomaticky: "Není nic horšího pro jakékoli vyjednávání, než stanovit, mezní termín, dokdy má skončit."

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme