EU a středomořské státy se domluvily na Unii pro Středomoří

Vytvoření centra pro varování před přírodními katastrofami nebo založení Euro-středomořské univerzity. To jsou některé výsledky středomořského summitu v Paříži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Grand Palais v Paříži | Foto: Pavel Novák

Čtyřicet tři států Evropy, Severní Afriky a Blízkého východu se v Paříži dohodlo na vytvoření Unie pro Středomoří. S myšlenkou jejího vytvoření přišel loni na podzim francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Mělo jít původně o klub zemí kolem Středozemního moře. Po intervenci německé kancléřky Merkelové se ale členy tohoto společenství staly automaticky i státy Evropské unie.

Společenství regionální spolupráce a rozvoje - Unie pro Středomoří je teprve na začátku. V listopadu se sejdou ministři zahraničí členských států, aby řešili otázku financování stálého sekretariátu Unie a jeho sídla.

Na závěr pařížského summitu premiéři, prezidenti a monarchové přijali deklaraci. V ní si vytyčili 6 projektů, na které se nově vzniklá Unie zaměří. Půjde o ochranu Středozemního moře před znečišťováním, větší využití jeho vodních cest pro obchod a výstavba pobřežních dálnic, ochrana před přírodními katastrofami, využití solární energie, založení Euro-středomořské univerzity ve Slovinsku a podpora podnikání.

"Naše sny o Unii ve Středomoří se teď stávají skutečností," zakončil summit prezident Nicolas Sarkozy.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme