EU a USA pro politické řešení makedonské krize

Nejvyšší představitelé Evropské unie a Spojených států se na setkání ve Švédsku shodli na tom, že krizi v Makedonii je nutné vyřešit výhradně politickými prostředky. Na summitu se evropským kolegům poprvé představil americký prezident George Bush.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První historický summit Evropské unie a Spojených států skončil společným prohlášením ke krizi na Blízkém východě. Účastníci jednání vyzvali obě strany, aby dodržovaly příměří. Předmětem sporů v ekologii zůstal Kjótský protokol o snižování nebezpečí skleníkového efektu. Rozhovory, které skončily v překvapivě smírném duchu, sledoval přímo na místě zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich.

Jak hlásí, Georg Bush opět odmítl ekologický protokol z Kjótó, protože by to mohlo ohrozit americký průmysl. Evropská unie si ale myslí, že dohodu z Kjótó je třeba dodržovat. Účastníci však byli překvapeni, že americký prezident zmírnil tón a uznal vážnost problému i nutnost další diskuse.

Policie v Göteborgu zadržela na 100 demonstrantů, kteří protestovali proti návštěvě amerického prezidenta. Zatímco hlavní demonstrace na Götském náměstí probíhala v poklidu, v okolí centra se protestující dostávali do ostrých potyček s policií. Mezitím göteborská policie ukončila jinou razii, během které od odpoledne držela v obklíčení ubytovnu odpůrců Evropské unie a globalizace. Přibližně 600 aktivistů podrobili strážci pořádku osobním prohlídkám. Policisté je podezřívali z přípravy násilných akcí.

Milan Kopp, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme