EU a USA pro politické řešení makedonské krize

Nejvyšší představitelé Evropské unie a Spojených států se na setkání ve Švédsku shodli na tom, že krizi v Makedonii je nutné vyřešit výhradně politickými prostředky. Na summitu se evropským kolegům poprvé představil americký prezident George Bush.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První historický summit Evropské unie a Spojených států skončil společným prohlášením ke krizi na Blízkém východě. Účastníci jednání vyzvali obě strany, aby dodržovaly příměří. Předmětem sporů v ekologii zůstal Kjótský protokol o snižování nebezpečí skleníkového efektu. Rozhovory, které skončily v překvapivě smírném duchu, sledoval přímo na místě zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich.

Jak hlásí, Georg Bush opět odmítl ekologický protokol z Kjótó, protože by to mohlo ohrozit americký průmysl. Evropská unie si ale myslí, že dohodu z Kjótó je třeba dodržovat. Účastníci však byli překvapeni, že americký prezident zmírnil tón a uznal vážnost problému i nutnost další diskuse.

Policie v Göteborgu zadržela na 100 demonstrantů, kteří protestovali proti návštěvě amerického prezidenta. Zatímco hlavní demonstrace na Götském náměstí probíhala v poklidu, v okolí centra se protestující dostávali do ostrých potyček s policií. Mezitím göteborská policie ukončila jinou razii, během které od odpoledne držela v obklíčení ubytovnu odpůrců Evropské unie a globalizace. Přibližně 600 aktivistů podrobili strážci pořádku osobním prohlídkám. Policisté je podezřívali z přípravy násilných akcí.

Milan Kopp, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme