EU: Barmské volby jsou nespravedlivé a nesvobodné

Barmské parlamentní volby hodnotí Evropská unie jako nesvobodné. Věří ale, že nově zvolení poslanci možná budou zárodkem změn ve společnosti. „Samotné volby nedělají zemi demokratickou, mohou být ale příležitostí k novému začátku a větší pluralitě,“ uvádí se v prohlášení šéfky unijní diplomacie Catherine Ashtonové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti nesvobodným vobám v Tokiu před barmskou ambasádou | Zdroj: ČTK

Unie nicméně lituje, že barmské úřady nevytvořily podmínky pro konání svobodných a spravedlivých voleb. Platí to i o volebním systému. Z mnoha pohledů neodpovídaly tyto volby mezinárodním standardům.

Ashtonová v prohlášení jako příklady uvádí restrikce při registraci kandidátů či omezení svobody projevu a shromažďování. Zároveň Evropská unie vyzvala vojenskou diktaturu k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění vězněné vůdkyně opozice Su Ťij.

V Barmě proběhly první volby za přísných bezpečnostních opatření po 20 letech. Největší šanci na vítězství mají dvě strany blízké vládnoucí armádě, vojenská junta si předem také pro sebe zajistila čtvrtinu parlamentu.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme