EU bude jednat o postojích k Íránu a plynové krizi

V Bruselu budou v pondělí jednat ministři zahraničí zemí Evropské unie. Hlavními tématy schůzky bude situace v Íránu a otázka příprav na další plynovou krizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: Pavel Novák

Sametová revoluce se v Íránu nekoná. Takové je podle diplomatů poučení z nedávných mohutných protestů, ke kterým v Íránu došlo po údajně zmanipulovaných prezidentských volbách. Je ale jasné, že vládnoucí režim se svržení bát nemusí.

O tom, jakou politiku za této situace vůči Íránu zaujmout budou jednat ministři zahraničí zemí Evropské unie. Státy sedmadvacítky už protestovaly proti volebním podvodům i brutálnímu zásahu vůči opozičním demonstrantům.

Íránského jaderného programu

Na stole navíc stále zůstává problém íránského jaderného programu. Teherán totiž nadále porušuje několik rezolucí OSN a obohacování uranu se nehodlá vzdát.

Přijetí účinných sankcí proti Íránu ve světové organizaci brání Čína s Ruskem. Některé země unie proto navrhují, aby Evropa OSN obešla a sankce přijala sama.

Podle diplomatů s tím ale nesouhlasí především jižní státy sedmadvacítky, které tvrdí, že EU nemá žádné účinné páky, které by íránský režim citelně zasáhly.

Přípravy na další zastavení dodávek ruského plynu?

Ministři budou v Bruselu diskutovat i o tom, jak reagovat na další plynovou krizi. S tím jak se blíží zima jsou vzpomínky na lednový výpadek dodávek ruského zemního plynu do Evropy stále živější.

Uprostřed zimy se kvůli sporům mezi Ruskem a Ukrajinou ocitly země jako Slovensko nebo Bulharsko prakticky úplně bez dodávek.

Diplomaté teď oficiálně zdůrazňují, že opakování rusko-ukrajinské hádky zatím nic nenasvědčuje. Nervozitu ale v Bruselu zvýšilo prohlášení šéfa ruského plynárenského podniku Gazprom, podle kterého Ukrajina v lednu nebude mít peníze na zaplacení nasmlouvaného množství plynu.

Kyjev taková obvinění popírá a označuje je za ruskou hru před ukrajinskými prezidentskými volbami. Unie ale nemíní čekat na případnou krizi a chce se domluvit na společném postupu v případě výpadku dodávek.

Ondřej Houska, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme