EU bude mít úřad veřejného žalobce. Zaměří se na zneužívání unijních fondů

Evropská osmadvacítka bude mít nově Úřad evropského veřejného žalobce. V Lucemburku to ve čtvrtek potvrdili ministři spravedlnosti dvaceti zemí Evropské unie. Úřad bude vyšetřovat a stíhat trestné činy proti finančním zájmům EU. Zaměří se především na zneužívání unijních fondů, ale také na velké přeshraniční podvody na dani z přidané hodnoty.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain

Vznik nového úřadu odsouhlasil už evropský parlament, čtvrteční potvrzení bylo posledním krokem. Nová instituce by měla začít fungovat nejspíš v roce 2020. Přesné datum ohlásí komise po dohodě s budoucím evropským veřejným žalobcem.

Projektu se neúčastní Británie, Dánsko a Irsko, které si vyjednaly výjimku. Zapojit se zatím nechtějí ani Švédsko, Nizozemsko, Polsko, Maďarsko a Malta.

Na centrální úrovni bude mít šéf úřadu k dispozici kromě technického personálu také dvacet žalobců. Každý z nich bude působit v jedné ze zúčastněných zemích a úzce spolupracovat při vyšetřování s národními orgány.

Barbora Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme