EU bude mít vlastního prokurátora. Velké podvody bude vyšetřovat i v Česku

Evropská unie bude mít prokurátora, který se zaměří například na velké podvody. Vznik úřadu ve čtvrtek schválí ministři spravedlnosti dvaceti zemí Evropské unie. Některé členské státy s návrhem nesouhlasí, evropský žalobce tak nebude vyšetřovat v celé unii. Eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová jeho zřízení přesto považuje za krok dopředu.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad prokurátora EU by mohl začít fungovat za tři roky, myslí si eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová.

Úřad prokurátora EU by mohl začít fungovat za tři roky, myslí si eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová. | Zdroj: Reuters

Na práci úřadu evropského žalobce se nebude podílet pět členských zemí v čele se Švédskem a Nizozemskem, které jeho vznik odmítly. Další trojice států včetně odcházející Británie uplatnila svou výjimku, která je opravňuje se nepřipojit.

Česku hrozí pro neplnění migračních kvót řízení před unijním soudem. Brusel rozhodne příští týden

Číst článek

Eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová zřízení úřadu přesto považuje za krok dopředu. Prokurátor pomůže "posílení boje proti organizovanému zločinu, proti velkým podvodům na dani z přidané hodnoty, proti korupci a proti podvodům ve strukturálních fondech," uvedla Jourová pro Radiožurnál.

„V momentě, kdy se objeví podezření na velký podvod, konkrétně 100 000 eur a víc, by měla národní prokuratura předat věc právě evropskému prokurátorovi," upřesnila eurokomisařka. 

Úřad by podle Jourové mohl začít fungovat zhruba za tři roky. 

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme