EU bude na dárcovské konferenci v Bruselu sbírat peníze na pomoc Gruzii

Gruzie dnes dostane příslib finanční pomoci na obnovu země po srpnovém konfliktu s Ruskem. V Bruselu se schází dárcovská konference, na které mají zástupci několika desítek států a mezinárodních organizací slíbit miliony eur pro rekonstrukci hospodářství a infrastruktury této kavkazské republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tbilisi - hlavní město Gruzie | Foto: www.tbilisi.gov.ge

Na obnovu poničené země a znovu nastartování její ekonomiky budou podle odhadů Světové banky a OSN v nejbližších 3 letech potřeba asi 2 miliardy a 400 milionů eur. Po srpnovém konfliktu s Ruskem zůstaly v Gruzii zničené silnice, mosty, elektrická vedení a obytné domy. Zastavil se příliv zahraničních investic. Darované peníze mají sloužit nejen k obnově infrastruktury ale i k usnadnění návratu více než 60 tisíc uprchlíků.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg bude spolu se šéfem francouzské diplomacie Bernardem Kouchnerem dárcovské konferenci předsedat. Praha má Gruzii darovat asi 158 milionů korun - tedy asi 6 milionů 300 tisíc eur. Evropská komise slíbila dát Tbilisi půl miliardy a Spojené státy mají přispět přibližně 760 miliony eur.

Konfliktem s mnohem větším a silnějším sousedem utrpěla hlavně gruzínská ekonomika. Před střetem s Ruskem vykazovala meziroční nárůst 10,5 %. Stát investoval do zlepšení zdravotní péče, školství, na budování infrastruktury. Země byla atraktivní pro zahraniční investice. Několikadenní válka znamenala šok pro gruzínské hospodářství.

Peníze od dárců mají pomoci získat Gruzii zpět důvěru investorů i domácích spotřebitelů. Mají ale také pomoci zemi obnovit zbořené mosty, poničené silnice, elektrická vedení a produktovody a postavit nová obydlí pro uprchlíky. Během konfliktu opustilo své domovy asi 65 tisíc lidí. Z toho asi polovina jich utekla ze separatistických gruzínských oblastí Abcházie a Jižní Osetie. Ty jednostranně vyhlásily nezávislost, kterou uznalo Rusko. Uprchlíci z této části Gruzie tedy budou mít asi velký problém se do svých domovů vrátit.

Největší část z darovaných peněz má jít na obnovu zničené infrastruktury, o něco méně na sociální pomoc, tedy hlavně přesídlení uprchlíků. Zbytek na posílení gruzínského státního rozpočtu, aby mohl dále financovat programy pro chudé vrstvy obyvatelstva a podporovat rozvoj podnikání.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme