EU by mohla oznámit zrušení některých sankcí vůči Libyi

Finanční sankce uvalené Evropskou unií na některé libyjské podniky by mohly brzo skončit. Jejich odvolání by mohla sedmadvacítka oznámit už dnes na mezinárodní konferenci o budoucnosti Libye v Paříži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Tripolisu se stěhují z centra města | Zdroj: Reuters

Na schůzku, kterou svolal francouzský prezident Nicolas Sarkozy, se vydává vrcholná reprezentace Unie včetně předsedy Evropské rady, unijní ministryně zahraničí i předsedy Evropské komise.

Představitelé EU budou na konferenci nabízet nové vládě v Libyi pomoc při budování demokracie, při organizaci voleb nebo při zavádění institucí běžných v demokratických zemích.

Sedmadvacítka chce také nadále pomáhat dodávkami potravin, léků a paliv pro strádající obyvatele Libye. „Bude poskytovat také pomoc k obnově hospodářství, které je naléhavě třeba znovu nastartovat,“ řekla mluvčí šéfky unijní diplomacie Maja Kocijančičová.

V souvislosti s tím zvažuje Unie také zrušení některých sankcí uvalených na libyjské subjekty. Mohlo by jít například o odblokování kont těch podniků, které už přešly pod kontrolu Národní přechodné rady.

Pozvánku na konferenci dostaly především státy, které se výrazně podílely na vojenských i civilních operacích kolem Libye. Česko se konference nezúčastní.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme