EU by mohla pomoci Pákistánu obchodními úlevami

Evropská sedmadvacítka by mohla pomoci povodněmi postiženému Pákistánu obchodními výhodami. Právě této otázce se věnovali unijní ministři zahraničí na neformální schůzce v Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistánské ženy zařizují s doklady potravinové příděly pro své rodiny | Foto: ČTK/AP

„Chceme zavést v oblasti obchodu velmi praktická opatření a chceme to udělat velmi rychle,“ prohlásila po neformální schůzce ministrů zahraničí Unie šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání ministrů zahraničí Evropské unie v Bruselu sledoval zpravodaj Pavel Novák

Jedním z uvažovaných nástrojů je podle našich diplomatických zdrojů vedle materiální pomoci dočasné snížení celních sazeb na určité pákistánské produkty dovážené do Evropy.

Unie ovšem není v této otázce zcela jednotná. Jak uvedl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, Česko nepodporuje změny v pravidlech obchodu s touto asijskou zemí.

„Nebylo by rozumné změnit pravidla, poněvadž to pak všichni ostatní mohou vyžadovat pro sebe taky,“ upozornil Schwarzenberg.

Mohla by se pak totiž strhnout lavina žádostí o stejné preferenční podmínky, jaké by na omezenou dobu dostal od Evropské unie Pákistán. Podle Schwarzenberga by Česká republika upřednostnila spíše nějakou formu rozvojové pomoci.

Povodně, které v srpnu zasáhly Pákistán po monzunových deštích, zaplavily přes 160.000 kilometrů čtverečních půdy a zasáhly do životů asi 20 milionů lidí.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme