EU by mohla pomoci Pákistánu obchodními úlevami

Evropská sedmadvacítka by mohla pomoci povodněmi postiženému Pákistánu obchodními výhodami. Právě této otázce se věnovali unijní ministři zahraničí na neformální schůzce v Bruselu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistánské ženy zařizují s doklady potravinové příděly pro své rodiny

Pákistánské ženy zařizují s doklady potravinové příděly pro své rodiny | Zdroj: ČTK

„Chceme zavést v oblasti obchodu velmi praktická opatření a chceme to udělat velmi rychle,“ prohlásila po neformální schůzce ministrů zahraničí Unie šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání ministrů zahraničí Evropské unie v Bruselu sledoval zpravodaj Pavel Novák

Jedním z uvažovaných nástrojů je podle našich diplomatických zdrojů vedle materiální pomoci dočasné snížení celních sazeb na určité pákistánské produkty dovážené do Evropy.

Unie ovšem není v této otázce zcela jednotná. Jak uvedl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, Česko nepodporuje změny v pravidlech obchodu s touto asijskou zemí.

„Nebylo by rozumné změnit pravidla, poněvadž to pak všichni ostatní mohou vyžadovat pro sebe taky,“ upozornil Schwarzenberg.

Mohla by se pak totiž strhnout lavina žádostí o stejné preferenční podmínky, jaké by na omezenou dobu dostal od Evropské unie Pákistán. Podle Schwarzenberga by Česká republika upřednostnila spíše nějakou formu rozvojové pomoci.

Povodně, které v srpnu zasáhly Pákistán po monzunových deštích, zaplavily přes 160.000 kilometrů čtverečních půdy a zasáhly do životů asi 20 milionů lidí.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme