EU by mohla uvolnit 7 miliard na boj se změnami klimatu

Evropská unie by mohla dát chudším zemím světa na první roky boje se změnami klimatu 7 miliard eur, tedy asi 180 miliard korun. Ve čtvrtek a v pátek by se na tom měli na schůzce v Bruselu dohodnout lídři členských zemí sedmadvacítky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klimatické změny (Ilustrační foto) | Foto: NASA

Českému rozhlasu to řekl vysoce postavený diplomatický zdroj. Podle něj se zatím zdá, že Češi žádné peníze navíc nedají.

Unie se před časem zavázala dát chudším zemím peníze na léta 2010 až 2012, tedy na dobu, než vstoupí v platnost nástupce Kjótského protokolu o snižování světových emisí. Právě o něm svět v těchto dnech jedná na schůzce v dánské Kodani.

Evropská komise odhadla, že chudší svět bude potřebovat 7 až 11 miliard eur. Švédské předsednictví navrhuje, aby Unie dala 7 miliard; už teď se dá ale čekat, že podle rozvojových zemí i zelených aktivistů to bude málo.

Příspěvky jednotlivých zemí Unie mají být dobrovolné. Česko nedá podle diplomatů nic nad rámec toho, co už chudému světu slíbilo jako rozvojovou pomoc. Její část by tak byla vyčleněna na boj se změnami klimatu.

Takový přístup tvrdě kritizují nevládní organizace. Podle nich je okrajování koláče rozvojové pomoci nezodpovědné. Členské státy namítají, že v současné krizi prostě nemají peněz nazbyt.

Ondřej Houska, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme