EU čeká generála Mladiče v Haagu do deseti dnů

Zadržený válečný zločinec Ratko Mladič by mohl být do Haagu převezen do 10 dní. Odhaduje to unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonová. Srbsko ale musí nejprve jeho vydání odsouhlasit. 69letý bosenskosrbský generál je obviněný z válečných zločinů a z vyvraždění tisíců Srbů. Jeho dopadení ocenili světoví politici i mezinárodní organizace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál Ratko Mladič přichází v doprovodu policie k soudu v Bělehradě

Generál Ratko Mladič přichází v doprovodu policie k soudu v Bělehradě | Zdroj: Reuters

Zatčení Ratka Mladiče potvrdil prezident Boris Tadić na mimořádné tiskové konferenci. Uvedl, že byl zadržen na území Srbska, detaily zatčení zatím ale nechtěl rozvádět. Podle srbských médií se operace odehrála na severu země, v obci Lazarevo, na základě anonymního udání. Mladič se údajně skrýval za jménem Milorad Komadyč. Jeho totožnost potvrdila analýza DNA.

Přehrát

00:00 / 00:00

Okolnosti Mladičova zatčení přiblížil v Ozvěnách dne Aleksandar Ilič, bývalý srbský velvyslanec v Praze. S podrobnostmi přišel do studia také redaktor Martin Dorazín.

„Možná štěstí, možná dlouhodobá systematická práce a také možná tlak z Bruselu dopomohly tomu, že policie začala pátrat a tlačila na paravojenské struktury, které možná věděly, kde Mladič je,“ řekl v Ozvěnách dne Aleksandar Ilič, bývalý srbský velvyslanec v Praze.

Datum vydání Ratka Mladiče haagskému tribunálu prezident Tadič zatím neoznámil. Srbská prokuratura nicméně upozornila, že to může trvat až týden. „Není to jednoduché. Mladič musí v první řadě zdejším úřadům říct, co ví, a také se možná připravit na Haag. Každá vláda si chce s takovým člověkem nejdříve promluvit. Náš stát chce vědět o všech okolnostech, kde se schovával, co všechno se stalo a podobně,“ řekl k tomu Ilič.

Upozornil, že někteří Srbové v Bosně vnímají zatčení Mladiče velice těžce. „Měli tam válku a nebyla v ní jen jedna strana, nebyly tam zločiny jen ze srbské strany, ale také z chorvatské a zejména z muslimské strany. Mnoho lidí vidí generála Mladiče jako spasitele od fundamentalistických extremistů,“ přiblížil s tím, že většina si ale přeje, aby byl haagský soud kompetentní ve smyslu objektivní.

Celý seznam obvinění

Jak v Ozvěnách dne připomněl redaktor Martin Dorazín Mladič je u soudu v Haagu obviněn z celé řady zločinů. Mimo jiné z genocidy a podílu na ní, z porušování pravidel války.

„Jsou tam veškerá nejhorší obvinění, jaká vůbec mohou být. Jsou shrnuta do dvou žalob z poloviny 90. let a za to hrozí ty nejhorší tresty. Mladič jako vrchní velitel bosenských Srbů nese podle žalobce velitelskou odpovědnost za vše špatné, co se v Bosně dělo,“ dodal redaktor.

Podle něj Mladič částečně postaví svoji obhajobu na tom, že plnil rozkazy. „Právníci budou asi velmi schopní, jak ukázaly i složité případy Slobodana Miloševiče a také probíhající soud s Radovanem Karadžičem. Právě na něj se bude pravděpodobně Mladič odvolávat, protože on byl jako prezident vrchním velitelem ozbrojených sil. Možná se bude snažit svalit i část odpovědnosti na Miloševiče, protože Mladič byl až do roku 2001 i důstojníkem jugoslávské armády,“ uvedl.

K dřívějšímu dopadení Mladiče nebyla politická vůle

Z genocidy a válečných zločinů v bývalé Jugoslávii je Ratko Mladič obžalován už téměř 16 let. Podle Matiáše Zrna z Občanského Institutu k jeho dřívějšímu dopadení nebyla totiž politická vůle.

„Pochopitelně v době vlády Slobodana Miloševiče, který byl skutečným hybatelem těch zločinů, které pak páchal Mladič. A po pádu režimu a nastolení demokracie v Srbsku k tomu chyběla nové politické reprezentaci odvaha a částečně i vůle. Protože i mezi nimi byli lidé, kteří s nacionalistickými cíli souhlasili. I když ne se všemi prostředky,“ řekl ve Stalo se dnes.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zatčení Ratka Mladiče jsme se věnovali také ve Stalo se dnes. Hostem byl Matiáš Zrno z Občanského Institutu.

Podle něj to tedy trvalo dost dlouho na to, aby zeslábl vliv tajných služeb a dalších vojensko politických organizací propojených s Miloševičem. „A také dost dlouho na to, aby tlak EU a dalších organizací byl natolik velký, aby srbskou vládu donutil k vydání Mladiče. Protože se minimálně tušilo, kde se skrývá,“ dodal.

Zatčení Mladiče ocenila řada zemí a organizací

Dopadení Ratka Mladiče přivítali přestavitelé OSN, Evropské unie, Severoatlantické aliance a také generální tajemník OSN. Pan Ki-mun dnešek označil za historický den mezinárodní justice.

Podle britského ministra obrany Liama Foxe je zadržení Mladiče pro Srbsko šancí, jak tuto nešťastnou kapitolu ve své historii uzavřít. Podle generálního prokurátora Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Srbsko splnilo jeden ze svých mezinárodních závazků.

Jako odvážné rozhodnutí hodnotí zadržení Mladiče francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Podle něj si teď Bělehrad zaslouží mít jasnou perspektivu členství v Evropské unii. „Nebylo to určitě snadné rozhodnutí vydat člověka podezřelého z válečných zločinů. Je to ale velmi významný krok. Francie si přeje, aby Evropská unie odpověděla na tento historický čin jasným signálem, že budoucnost Srbska je v integraci s Evropskou unií,“ řekl Sarkozy.

„Nemůžeme přece po Srbsku žádat, aby přijalo rozhodnutí zcela v rozporu s částí veřejného mínění a zároveń mu říct: Ne, dveře zůstávají zavřené. Ne, ne. Historickým předurčením Srbska je být v Evropské unii,“ dodal francouzský prezident.

„Vyhlídky Srbska na Evropskou unii nikdy nebyly jasnější,“ nechal se slyšet také šéf švédské diplomacie Carl Bildt. Jeho slova potvrdil také eurokomisař pro rozšíření Štefan Fulle, podle kterého byla dopadením Mladiče odstraněna jedna z největších překážek Srbska na cestě do EU.

Bělehrad nyní očekává bezproblémové přijetí do EU

Také prezident Tadič se domnívá, že zadržení Mladiče významně pomůže Srbsku na cestě k Evropské unii. „Znovu se potvrdilo, že Srbsko plně spolupracovalo s haagským tribunálem, pátralo po obviněných a uzavřelo tím těžkou kapitolu svých dějin,“ řekl.

„Skutečnost, že byl Ratko Mladič na svobodě, byla zásadní překážkou pro přiblížení Srbska k Evropské unii. Nebyla to a není ale jediná otázka,“ řekl v Odpoledním Radiožurnálu diplomat Miroslav Lajčák, který byl Vysokým mezinárodním představitelem v Bosně a Hercegovině.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dopadení Ratka Mladič okomentoval v Odpoledním Radiožurnálu diplomat Miroslav Lajčák, který v Srbsku dohlížel po dva roky na uplatňování mírové dohody.

„Je tady totiž samotný reformní proces. Ten je náročný sám o sobě a pro Srbsko byl a je komplikovanější o to více, že je tady otázka Mladiče a také otázka dialogu s Kosovem. Ale každopádně dnešní den je pro Srbsko historický,“ řekl Lajčák.

Dodal, že zatčení Ratka Mladiče není nejdůležitější z hlediska perspektivy integrace Srbska do Evropské unie, ale především z hlediska toho, že nikdo nemůže unikat před spravedlností. „A že je dnešek dnem velkého zadostiučinění také pro příbuzné obětí genocidy v Srebrenici a zločinů, které byly spáchány,“ dodal.

Martin Dorazín, Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme