EU chce co nejrychleji vracet migranty, kteří přicházejí jen kvůli vyšší životní úrovni
Země Evropské unie chtějí být důslednější při vracení takzvaných ekonomických migrantů do země původu. V Lucemburku o tom dnes jednali ministři vnitra zemí osmadvacítky. Právo vyhostit člověka, který míří jen za vyšší životní úrovní, mají země EU už nyní, v praxi však návratová politika moc úspěšná není.
Právo na azyl mají mít podle ministrů jen ti lidé, kteří skutečně potřebují ochranu, v Evropě však zůstává i řada těch, kteří do zemí EU přicházejí jen kvůli vyšší životní úrovni nebo sociálním dávkám.
Tyto takzvané ekonomické migranty se úřadům do země původu daří vracet jen z necelých 40 procent. Ministři vnitra se shodli, že je třeba být v postupu důslednější.
Potvrdili si třeba, že každý migrant, který nemá nárok na azyl, může být držen v detenčním zařízení do té doby, než bude vrácen zpět do země, odkud přišel. Toto opatření má přispět k tomu, aby se migranti ve snaze vyhnout se vyhoštění nepřesouvali ze země do země.
K důslednější návratové politice vyzývá i Evropská komise. Ta vzkázala, že je připravená státy, které nebudou ekonomické migranty vracet, jak mají, žalovat.
Česko může rychle poslat experty k ostraze evropských hranic, ujistil Chovanec
Číst článek
Návratová politika by měla přispět k tomu, aby se proud migrantů mířících do Evropy oslabil. „Pokud jasně neukážeme, že ti, kteří nepotřebují mezinárodní ochranu a jsou ekonomickými migranty, budou vraceni, tak ten proud nezastavíme,“ poznamenal český ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).
Ministři v souvislosti s migrační vlnou diskutovali i o ochraně vnějších hranic EU. Agentura FRONTEX vyzvala členské země, aby poskytly dodatečné prostředky a odborníky. Česko je podle ministra Chovance připraveno žádosti vyhovět.
Automatické kvóty zatím ne
Lidi, kteří právo na azyl mají, by chtěla Evropská komise rozdělovat mezi jednotlivé země EU podle kvót.
A to nejen podle těch mimořádných, které ministři vnitra i přes odpor Česka a dalších tří zemí odsouhlasili kvalifikovanou většinou v září. EK by chtěla, aby kvóty fungovaly i do budoucna a aby byly v případě, že by přišla podobná migrační vlna, jako je dnes, automatické.
O tomto návrhu však zatím ministři nejednali, země EU chtějí počkat, jestli v praxi bude fungovat předchozí návrh kvót.
Česká republika, jakkoli respektuje, že ji většina EU přehlasovala (proti byly kromě Česka jen Slovensko, Rumunsko a Maďarsko. Finsko se hlasování zdrželo), se ke kvótám staví dál odmítavě.
Čeští představitelé tvrdili a tvrdí, že opatření nebude fungovat, protože migranti, kteří chtějí jinam, stejně nebudou chtít v dané zemi zůstat.
Chovanec předpokládá, že v otázce kvót jako automatického řešení by už Češi a další mohli najít větší podporu. „Ten odpor proti tomuto mechanismu bude naprosto jiný,“ podotkl Chovanec.