EU chce od roku 2020 stavět jen energeticky úsporné domy

Evropská unie chystá největší změnu ve stavebnictví za poslední dobu, která bude mít hlavně vliv na životní prostředí. Od roku 2020 totiž bude možné už podle schválené evropské směrnice stavět jen energeticky úsporné domy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stavba rodinného domku | Foto: isolite.cz

Odborníci už teď doporučují, že pokud si někdo chce postavit dům, měl by to být dům energeticky úsporný. Jak řekl Radiožurnálu architekt Josef Smola, odborníci rozeznávají čtyři kategorie energetické náročnosti staveb.

„Je to nízkoenergetický dům, pasivní dům, nulový dům a potom máme ty plusové domy. Jednoznačně dneska nelze doporučit stavět nic jiného než alespoň standard pasivního domu. Tedy domu, který má vlastně desetkrát nižší spotřebu tepla,“ řekl Smola.

Jak upřesnil Milan Machatka z Cechu pro zateplování budov, jedním z cílů evropské strategie je pokles energetické náročnosti o pětinu. „Požadavky běží od roku 2002, ale to byla první směrnice, která měla volnější mantinely. Druhá směrnice už je daleko přísnější a to především v tom, že vyžaduje při prodeji a pronájmu důkaz energetické náročnosti,“ uvedl.

Tento důkaz podle něj znamená, že každý, kdo bude pronajímat či prodávat, bude se muset prokázat průkazem. „To znamená začleněním do určité úrovně energetické náročnosti a podle toho se pak bude odvíjet i cena,“ dodal.

Nové zákony se dotknou i majitelů stávajících nemovitostí. Pokud budou chtít dům či byt prodat nebo pronajmout, budou muset mít průkaz o tom, jakou spotřebu energie nemovitost má.

Katka Brezovská, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme