EU chce otevřít Schengen od ledna pro Srbsko

Srbové budou moci cestovat od příštího roku do unijních zemí shengenského prostoru bez víz. Rozhodnutí Evropské komise platí kromě Srbska i pro Černou Horu a Bývalou jugoslávskou republiku Makedonii. V Srbsku vyvolalo rozhodnutí z Evropské unie velmi kladné reakce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělehrad - starý železniční most

Bělehrad - starý železniční most | Foto: Turistička organizacija Beograda

Srbsko, Černá Hora a Makedonie podle Komise zavedly biometrické pasy, zajišťují kontrolu svých hranic a bojují proti organizovanému zločinu. Proto by měly mít nárok na zrušení víz. Zdůraznil to místopředseda Komise Jacques Barrot. "Na základě dosaženého pokroku můžeme členským státům navrhnout zrušení víz od 1. ledna 2010."

Místopředseda srbské vlády Božídar Dželič označil tento krok Evropské unie za velký úspěch Srbska. Bezvízové cestování pomůže podle Dželiče i srbské ekonomice a jde o další krok v evropské integraci své země.

Cesty bez víz od příštího roku vítají hlavně mladí lidé a studenti. Víc než sedmdesát procent z nich nepřekročilo srbské hranice.

"Myslím, že to je velmi důležité pro cestování, výměnu studentů, že budeme moci studovat v zahraničí a poznat jak se tam žije, řekla zpravodaji Českého rozhlasu v Bělehradu studentka Dušica Pavlovičová.

Členské země budou o návrhu Evropské komise rozhodovat pravděpodobně na konci října. Očekává se, že se zrušením víz dají souhlas. Na stejný krok čekají i Albánie a Bosna a Hercegovina. Podle Komise ale zatím neudělaly dostatečný pokrok.

Jaromír Janev, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme