EU chce pokračovat v rozhovorech s Tureckem. Obnovení trestu smrti je ale nepřijatelné

Evropská unie chce dál pokračovat v přístupových jednáních s Tureckem. Na neformální schůzce na Maltě se na tom shodli unijní ministři zahraničí. Přerušení rozhovorů požadovali někteří členové nebo europoslanci kvůli porušování lidských práv a svobod režimem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ten navíc v nedávném referendu získal větší moc.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | Zdroj: Reuters

I když se unie rozhodla jednání s Tureckem nepřerušovat ani neukončovat, nechystá se podle šéfky evropské diplomacie Federiky Mogherinové otevírat žádnou novou přístupovou kapitolu.

Pokud má Ankara zájem na dalším dialogu, musí podle ní dodržovat své závazky v oblasti lidských práv a svobod, demokracie a vlády práva. Nepřijatelné je pro unii také obnovení trestu smrti v Turecku, o kterém tamní režim uvažuje.

Historické rozhodnutí, raduje se Erdogan. Podle kritiků se Turecko odklání od demokracie

Číst článek

Unie vede s Tureckem jednání o členství od roku 2005. Část přístupových kapitol blokuje Kypr kvůli tomu, že ho Ankara neuznává. Po loňském potlačení pokusu o puč v Turecku rozhovory zamrzly.

Ankara je klíčovým partnerem EU při řešení migrační krize. Loni podepsaly dohodu, která pomohla výrazně omezit příliv uprchlíků do Evropy.

Kvůli represím a porušování lidských práv umístila tento týden Rada Evropy Turecko na seznam sledovaných zemí. Vyzvala ho také k ukončení výjimečného stavu a propuštění tisíců lidí zatčených po zmařeném převratu.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme