EU chce pomáhat při kontrole dodávek zbraní pro palestinský Hamas

Palestinské militantní hnutí Hamas nesmí dostávat zbraně. Shoduje se na tom mezinárodní společenství. Státy Evropské unie vyslovily ochotu podílet se na kontrole těchto nelegálních dodávek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hraniční přechod Rafah | Foto: Jaromír Janev

Zbraně palestinský Hamas získává dvěma cestami: pašováním přes moře a podzemními tunely na hranici mezi Gazou a Egyptem. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na otázku Českého rozhlasu sdělil, že Unie se chce na kontrole těchto dodávek podílet. "Některé evropské státy dodají Egyptu vše potřebné."

Hovořilo se o námořní kontrole pobřeží Gazy a o dodávkách sledovací techniky Egyptu. Jeho ministr zahraničí Ahmad Abúl Ghajt ale popřel, že by Hamas přes Egypt zbraně dostával. "Egypt je přesvědčen, že pašování zbraní neprobíhá skrz jeho hranici s Gazou, dochází k němu na pobřeží Gazy."

Izrael ale požaduje, aby byla pozemní hranice mezi Egyptem a Gazou přísně střežena. Káhira však na své území odmítá vpustit mezinárodní tým pozorovatelů.

Pokud se Hamas změní, Evropa s ním začne jednat

Jediným partnerem pro Evropskou unie je palestinská samospráva reprezentovaná hnutím Fatah. Sedmadvacítka i nadále nehodlá jednat s militantním hnutím Hamas.

Hamas ovládá pásmo Gazy; mezinárodně uznávaná palestinská samospráva tam nemá žádný reálný vliv. Podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga Unie s Hamasem nemůže navázat žádné vztahy, dokud se toto hnutí nevzdá ozbrojeného boje.

"Až se Hamas změní a vzdá se terorismu a snahy zničit Izrael, bude možné považovat ho za seriózního partnera."

Podle egyptského ministra zahraničí Ahmada Abúla Ghajta bude na konci února uspořádána humanitární konference pro Gazu. Poté by mělo být cílem mezinárodního společenství dosáhnout usmíření mezi Fatahem a Hamasem.

Marika Táborská, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme