EU chce sladit postihování sexuálního zneužívání dětí

Trýznitelé dětí a pedofilní agresoři nemají uniknout trestu nikde v Evropě. Evropská unie chce sladit postihování sexuálního vykořisťování dětí a mladistvých. Má k tomu sloužit nová směrnice. Její klíčové části na schůzce v Lucemburku schválili ministři spravedlnosti evropské sedmadvacítky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie má v Lucemburku sídel více

Evropská unie má v Lucemburku sídel více | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Jsou to opravdu vysoká temná čísla,“ říká o statistikách případů sexuálního zneužívání dětí Ellen Stassartová z organizace Child focus, která je obdobou české nadace Naše dítě. Shromažďuje hlášení o trýznění dětí a pomáhá při hledání těch, které se ztratily.

Zvláště poslední aféry kolem pedofilních praktik kněžích v katolické církvi ukázaly, že trvá někdy i 40 let, než se oběť dokáže přihlásit a mluvit o tom, co se jí stalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministři spravedlnosti EU schválili klíčové paragrafy nové směrnice, která má sladit postihování sexuálního zneužívání dětí v EU. Podrobnosti má bruselský zpravodaj Pavel Novák.

Stassartová připomněla, že ročně dostává jen belgická organizace Child focus asi 2 tisíce oznámení o dětské pornografii a každý rok zaregistruje asi 600 případů sexuálního zneužití dětí. A to je jen v Belgii a jen jedna nevládní organizace.

EU odhaduje, že je ohroženo 30 procent dětí

Evropská komise odhaduje, že pohlavním zneužitím je ohroženo až 30 procent dětí v celé Unii. Proto navrhuje sladit postihy za tuto trestnou činnost.

Podle Francise Herberta, generálního tajemníka společnosti Missing Children Europe zabývající se pátráním po ztracených dětech, je existence 27 různých právních řádů v případě tak závažné trestné činnosti, která nezná hranice, velmi riskantní.

„Šelmy, zločinci se mohou volně pohybovat z jedné země do druhé bez jakýchkoli hraničních kontrol. Děti jsou bezmocné. Jsou potenciální oběti,“ uvedl Herbert.


Sladit podstaty trestných činů i postihy

Proto se unijní ministři spravedlnosti i přes výhrady Německa a Estonska dohodli na zásadních článcích směrnice pro potírání sexuálního vykořisťování dětí. Mají se sladit skutkové podstaty trestných činů a také stanovit dolní hranice trestů za ně.

„Zkrátka musí být ve všech členských zemích harmonizována ta terminologie trestných činů – co je trestné a co není v oblasti pohlavního zneužívání a vykořisťování dětí a pak také harmonizaci těch minimálních trestních sazeb považujeme za přínos. Případný pachatel nebude moci v jedné zemi počítat, že to trestné není, ačkoli to v jeho domácí zemi trestné je,“ řekl k tomu náměstek ministra spravedlnosti Marek Ženíšek.

Na základě směrnice bude možné trestat i sexuální zneužití, kterého se Evropan dopustí mimo území Unie. Třeba při sexuální turistice v Thajsku, Kambodži nebo jinde.

Klíčové části směrnice o boji proti sexuálnímu zneužívání dětí teď dostanou k posouzení europoslanci. K definitivnímu uplatnění směrnice je ale ještě dlouhá cesta. Po jejím zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie ji budou muset členské země zapracovat do svých trestních kodexů do 2 let.

Pavel Novák, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme