EU chce sladit postihy za sexuální zneužívání dětí

Konec beztrestnosti agresivních pedofilů v Evropské unii. Sedmadvacítka chce sladit charakteristiky trestných činů proti dětem a výše trestů za ně. Ministři spravedlnosti na schůzce v Lucemburku projednávají směrnici o potírání sexuálního zneužívání dětí a dětské pornografie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: Emanuel Macoun

Unijní směrnice má určit, jaká jednání se budou považovat za sexuální zneužívání dětí – tedy sladit skutkové podstaty trestných činů. Má se tak zabránit tomu, aby například osahávání dětí na určitých partiích těla v některých zemích trestné nebylo, a v jiných se trestalo.

Cílem směrnice je také stanovit dolní hranice trestních sazeb, aby bylo jasné, že ať zločinec spáchá trestný čin na dítěti kdekoli v Evropě i v zemi mimo ni, čeká ho za to všude alespoň minimální trest. Horní hranice trestů směrnice upravovat nebude.

V Unii se má také sjednotit, že se všude bude využití nadřízeného postavení vůči dítěti pro spáchání trestného činu považovat za přitěžující okolnost. Tato otázka se stala aktuální zvláště v poslední době, když se provalily skandály kolem pedofilních sexuálních praktik v katolické církvi.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme