EU chce v Chabarovsku mluvit s Ruskem hlavně o energetice

Globální finanční a hospodářská recese, změny klimatu a záruky plynulých dodávek energií. Hlavně o tom chce Evropská unie jednat na summitu s Ruskem v Chabarovsku na Dálném Východě. Jednání na summitu povede za předsednickou zemi Unie prezident Václav Klaus. Jeho protějškem bude Dmitrij Medvěděv. Na unijní straně jednacího stolu budou ale i předseda Evropské komise José Barroso a několik eurokomisařů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajky EU | Foto: Evropská komise

Andris Piebalgs - komisař pro energetiku bude mít na paralelním jednání s ruskými představiteli za úkol zopakovat jasné sdělení. Plynová krize z letošního ledna se už nesmí opakovat. Pro obnovu důvěry v Rusko jako dodavatele surovin chce Evropská komise navrhnout vytvoření "systému včasného varování", kdykoli dojde ke snížení dodávek plynu nebo ropy z Ruska.

Zatím ale není jasné, jak by měl takový systém fungovat. Eurokomisařka pro obchod Catherine Ashtonová vyjádří znepokojení Unie z protekcionistických kroků Ruska. Hlavně ze zvýšení dovozních cel na širokou škálu komodit a výrobků.

Rusko a Unie mají podle českého ministra zahraničí Jana Kohouta mnoho sfér společných zájmů: "Jsou jimi globální finanční krize, klimatické změny, energetika, obchod a také situace na mezinárodní scéně."

Unii se nelíbí zvýšení ruských dovozních cel například na zemědělské stroje, elektroniku a potraviny. Vidí v nich protekcionistické opatření pro ochranu ruského trhu. Tradičně chce Unie otevřít i otázku dodržování lidských práv v Rusku. Na jednání by se tak mohlo mluvit i o právech menšin v souvislosti s potlačením moskevské demonstrace proti homofobii minulý týden.

Několik českých nevládních organizací apelovalo dopisem na představitele Evropské unie, aby v Chabarovsku vyzvali Rusko ke zmírnění zákonů komplikujících práci ruských nevládních organizací. Kritizovaná legislativa ztížila v roce 2006 registraci, účetnictví i běžný provoz nevládních organizací v Rusku. Od té doby mnohé z nich zanikly a příliš nových nevzniká.

Mnoho článků s tématikou Evropské unie a českého předsednictví naleznete na našem speciálním webu.

Milan Kopp, Pavel Novák, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme