EU chce vyslat do Středoafrické republiky až tisíc vojáků, Česko o tom neuvažuje

Ministři zahraničí zemí Evropské unie se dohodli na vyslání až tisícovky vojáků do Středoafrické republiky. Misi ještě musí projednat a schválit jednotlivé státy. Česko ale o vyslání vlastních vojáků neuvažuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francie vojensky zasáhne ve Středoafrické republice | Zdroj: Reuters

Přesný termín nasazení evropských jednotek zatím ministři nedohodli. Shodují se jen v tom, že by se měly vypravit co nejdříve.

„Členové naší mise by měli působit v metropoli Banguí. Chceme posílit zahraniční jednotky, které už v zemi jsou, a pomoct jim s ochranou civilistů,“ oznámila šéfka unijní diplomacie Catherin Ashtonová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Informace o vyslání evropské vojenské mise do střední Afriky připravila redaktorka Tea Turková

Čeští vojáci se podle Jana Pejška z ministerstva obrany do této mise pravděpodobně nezapojí: „V tuto chvíli ČR neuvažuje o vyslání českých vojáků, naši lidé již působí ve výcvikové misi EU v Mali a o Středoafrické republiky neuvažuje.“

Středoafrickou republikou zmítají násilnosti, které by podle OSN mohly přerůst až v genocidu. Od březnového převratu v zemi vládne muslimské hnutí Séléka. Proti sobě stojí křesťanské a muslimské milice.

Násilnosti se zatím marně pokoušejí zastavit francouzské jednotky i vojáci Africké unie. V nejbližších dnech by o podpoře evropské mise měla rozhodovat také Rada bezpečnosti OSN.

Středoafrická republika | Foto: Český rozhlas

Nikola Bojčev, Tea Turk, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme