EU: Chorvatsko má stále rezervy

Chorvatsko podle EU stále bezezbytku neplní podmínky pro jednání o jeho vstupu do unie. Země sice zlepšila spolupráci s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii, ta ale podle pracovní skupiny pro Chorvatsko ještě stále není dokonalá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

Předseda této organizace, lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn, bude v tomto smyslu dnes informovat ministry zahraničí pětadvacítky. Ti rozhodnou, zda otázku startu vstupních rozhovorů s Chorvatskem zařadí na pořad summitu EU konaném koncem týdne, nebo se zástupci unie dohodnou věc odložit na své červencové zasedání.

Carla del Ponteová si stěžovala, že generál Ante Gotovina obviněný z válečných zločinů má nadále oporu v chorvatské státní správě a že se proti této síti nic nepodniká. Gotovinovo zatčení a vydání tribunálu do Haagu je totiž hlavním požadavkem ICTY a hlavní podmínkou startu rozhovorů. Chorvatská vláda ale tvrdí, že Gotovinu chytit nemůže, protože se skrývá v zahraničí.

Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme