EU: Chorvatsko má stále rezervy

Chorvatsko podle EU stále bezezbytku neplní podmínky pro jednání o jeho vstupu do unie. Země sice zlepšila spolupráci s Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii, ta ale podle pracovní skupiny pro Chorvatsko ještě stále není dokonalá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

Předseda této organizace, lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn, bude v tomto smyslu dnes informovat ministry zahraničí pětadvacítky. Ti rozhodnou, zda otázku startu vstupních rozhovorů s Chorvatskem zařadí na pořad summitu EU konaném koncem týdne, nebo se zástupci unie dohodnou věc odložit na své červencové zasedání.

Carla del Ponteová si stěžovala, že generál Ante Gotovina obviněný z válečných zločinů má nadále oporu v chorvatské státní správě a že se proti této síti nic nepodniká. Gotovinovo zatčení a vydání tribunálu do Haagu je totiž hlavním požadavkem ICTY a hlavní podmínkou startu rozhovorů. Chorvatská vláda ale tvrdí, že Gotovinu chytit nemůže, protože se skrývá v zahraničí.

Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme