EU chystá akční plán na ochranu ohrožených žraloků

Evropská komise navrhne akční plán na ochranu žraloků. Hlavním nepřítelem tohoto největšího mořského predátora, je totiž člověk. Ročně se na světě uloví asi 100 milionů kusů žraloků různých druhů. Evropská unie tedy chce začít zvláště ohrožené žraloky chránit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žralok hnědý | Foto: NOAA

Akční plán má obsahovat návrhy na podporu vědeckého zkoumání života žraloků a jejich životního prostředí. Výzkum se má zaměřit na jejich úlohu v ekosystému a také na zaznamenávání vývoje stavu jejich populace v oceánech a kontrolu množství ulovených kusů.

Jde hlavně o ochranu druhů lovených ve velkých hloubkách několika set metrů. Na evropském trhu se nejčastěji objevuje maso a ploutve z máčky skvrnité a takzvaného mořského ďase.

Evropská komise navrhuje stanovit limity lovu žraloků, zakázat jejich lov jen pro ploutve a vymezit oblasti, kde by nebyl lov dovolen vůbec. Akčním plánem by se mohli ministři rybolovu a zemědělství začít zabývat ještě za českého předsednictví Unii v dubnu.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme