EU chystá diplomatické turné po Blízkém východě

Evropská unie vyšle začátkem příštího týdne do pěti zemí Blízkého východu své současné nejvyšší představitele v zahraniční politice - šéfa belgické diplomacie Michela, Javiera Solanu a komisaře pro zahraničí Pattona. Tamní politiky chtějí informovat o dalším postupu "patnáctky" v boji proti terorismu. V souvislosti s atentáty v USA unie také prověřuje podezřelé finanční převody. Ministři financí pověřili vyšetřovací orgány všech zemí EU, aby vypracovaly společnou zprávu, která má ukázat, zda někdo před útoky nespekuloval s akciemi pojišťoven a zbrojovek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci EU v nejbližších dnech postupně navštíví Egypt, Jordánsko, Sýrii, Saúdskou Arábii a Írán. Na jejich misi se dohodli účastníci včerejšího mimořádného summitu v Bruselu, na kterém unie podpořila vojenský úder Spojených států proti teroristům. Jak řekl belgický premiér Guy Verhofstadt, který předsedal mimořádnému summitu EU, delegace vysvětlí politikům z Blízkého východu, jak bude unie dále postupovat v boji proti terorismu. "Blízký východ je velmi složitý region, chceme tamní vůdce vyzvat k tomu, aby podpořilii rychlé obnovení mírového procesu mezi Izraelem a palestinskou samosprávou. Je to důležité v boji proti extremismu a v zájmu míru", řekl belgický premiér. Dodal, že EU také zdůrazní, že plně podporuje Spojené státy v jejich odvetě proti zemím, které pomáhají terorismu.

Evropská unie přitvrzuje kvůli terorismu své finanční zákony. Ministři financí se dohodli, že členské státy budou mít v budoucnu právo zablokovat bankovní účty lidem a organizacím, které jsou podezřelé z terorismu. O zavedení stejných pravidel unie okamžitě požádá také kandidátské země. Představitelé Belgie a Německa už na dnešním jednání v Lutychu přišli s tím, že jejich úřady zjistily podezřelé převody peněz a nákupy akcií před atentáty v USA. Ministři financí se zabývali také tím, jak pomoci leteckým společnostem, které utrpěly ohromné ztráty po teroristických útocích. Pokud začne rozsáhlá vojenská odveta proti Afghánistánu, mohou se tyto firmy dostat do dalších potíží. Ministři tvrdí, že státy unie by měly aerolinkám ručit za bankovní úvěry. Pokud by došlo k válce, která by letecký provoz postihla, měly by tyto úvěry uhradit státy "patnáctky".

Belgické bezpečnostní síly zmařily ve čtvrtek večer pokus o pumový atentát v Bruselu. V centru metropole našly stokilogramovou nálož, která by mohla zničit i velkou budovu. Policisty na stopu přivedlo vyšetřování čtyř mužů, údajně z radikálních muslimských kruhů, kteří byli v Bruselu zadrženi den po atentátech ve Spojených státech.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme