EU chystá omezení reklamy na doplňky stravy

Stejně jako lék pomůže doplněk stravy. S tímto nepřípustným tvrzením se prý pacienti setkávají v některých lékárnách. Farmaceuti údajně pod tlakem firem třeba tvrdí, že konkrétní doplněk stravy je levnější, má stejné účinky, stačí méně tabletek denně a můžou ho brát i děti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna Kladno - tady lékárnice pracovala a stále pracuje

Lékárna Kladno - tady lékárnice pracovala a stále pracuje | Foto: Pavel Pavlas

„Budou velmi seškrtána a eliminována takzvaná zdravotní nebo výživová tvrzení. To jsou texty, které mohou být v souvislosti s marketingem a prezentací těchto přípravků vůči laické veřejnosti používány. I na půdě Evropské unie si odborníci uvědomili, že je potřeba veřejnosti vysvětlit, že se jedná jen a pouze o doplněk stravy," říká prezident České lékařské komory Lubomír Chudoba.

Podle něj není nikde garantováno, zda skutečně po dobu použitelnosti těchto přípravků obsahuje doplněk stravy množství látek, která jsou uváděna.

„Zachytili jsme už spoustu různých šetření a studií nejenom z České republiky, ale především z Evropské unie, kde to, co bylo deklarováno na obalu, obsaženo nebylo,“ říká Chudoba.

Lékárny nabízejí doplňky stravy například na problémy s klouby, prostatou, s pamětí nebo imunitou.

„Ten problém spočívá v tom, že vlastně v momentě, který je určen k léčbě, tak když člověk začne brát doplněk stravy, tak ta léčba vlastně neprobíhá, protože doplněk stravy neléčí a tudíž se vlastně oddálí moment, kdy se člověk má začít léčit,“ říká Jana Vyhlídalová z občanského sdružení OBRAN - občané proti nepravdivým informacím.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme