EU: Co s Kyprem?

Maximální podporu dostane severní, tedy turecká část Kypru. Evropská unie tímto rozhodnutím reagovala na zmařené referendum o sjednocení ostrova. Turecká část teď dostane částku, která by v případě vstupu celého ostrova do Unie patřila oběma částem Kypru, 259 miliónů eur. Brusel je odhodlán skoncovat s izolací tureckokyperské komunity a usnadnit sjednocení ostrova tím, že podpoří její hospodářský rozvoj.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rozdělený Kypr

rozdělený Kypr | Foto: Dagmar Částková | Zdroj: Český rozhlas

Tyto peníze tam hodlá poslat i přesto, že výsledky referenda sjednocení neumožňují. V Lucemburku nám to potvrdil státní tajemník Jan Kohout. "Bylo řečeno, že peníze by měly odejít. Jakým způsobem, záleží na projektech, které budou připraveny. Je tam spousta technických detailů, které je potřeba promyslet, ale ta vůle ty peníze poslat, tam rozhodně je."

EU přemýšlela, jak se zachovat po víkendovém referendu o znovusjednocení Kypru. Zatímco kyperští Turci mírový plán OSN podpořili, kyperští Řekové ho masově odmítli. Do Unie tak prvního května vstoupí prakticky jen jižní, řecká část ostrova. Politické špičky evropské pětadvacítky jednoznačné NE kyperských Řeků velmi zklamalo. Chtějí naopak pomoci kyperským Turkům prolomit jejich dosavadní izolaci.

Kyperskoturecký premiér Mehmet Ali Talat požádal Evropskou unii, aby zmrazila přijetí Kyperské republiky, řecké části ostrova. A to až do doby, dokud země nebude opět sjednocena.

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme