EU dá na pomoc zničeným Tatrám šest milionů eur

Evropská unie pomůže Vysokým Tatrám téměř šesti miliony eur. Dohodu o grantu dnes v Bratislavě podepsala komisařka pro regionální rozvoj Evropské komise Danuta Hübnerová a vicepremiér slovenské vlády Pál Csáky. Peníze mají pokrýt část nákladů na obnovu Tater po ničivé vichřici, která postihla území loni v listopadu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry | Foto: Jan Rosenauer

Csáky prohlásil, že pomoc je také symbolem Evropské unie se slovenskými občany. Lze to podle něj chápat i tak, že Tatry nejsou hodnotou pouze jedné země, ale celé Evropy.

Škody po listopadové vichřici odhadl slovenský kabinet na téměř devět miliard korun. O pomoc Slovensko žádalo unii už letos v lednu.

Komisařka Hübnerová přiznala, že rozhodování trvalo možná dlouho. Odůvodnila to tím, že EU musela přesně znát, na co konkrétně prostředky půjdou a jak účinně zmírní následky způsobené přírodním živlem.

Dzurindova vláda už rozhodla, že peníze pomohou pokrýt náklady na obnovu infrastruktury, záchranné služby a čištění postižených oblastí. Část z nich půjde i na obnovu zničení tatranské přírody.

Větrná smršť postihla Vysoké Tatry v noci z 18. na 19. listopadu 2004. Dva lidé při ní přišli o život, po vichřici zůstal padesátikilometrový pás vyvrácených stromů, poškozených silnic, tratí, vedení i domů.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme