EU dá rozvojovým zemím na boj s klimatickými změnami sedm miliard

Evropská unie dala na stůl svůj příspěvek pro boj se změnami klimatu v rozvojovém světě. Nakonec se sešlo dokonce víc než požadovaných sedm miliard eur. Ty mají pomoci chudým zemím snižovat emise skleníkových plynů v nejbližších třech letech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto.

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

"Celkový podíl Unie na pomoci jsou 2 miliardy 400 milionů eur ročně. Přes noc jsme dostali příspěvky od všech členských zemí," prohlásil na konec summitu lídrů sedmadvacítky, švédský premiér Fredrik Reinfeldt.

Přehrát

00:00 / 00:00

O českém příspěvku chudým zemím na boj s klimatickými změnami mluvil na Rádiu Česko ředitel odboru změny klimatu Pavel Zámyslický, člen českého vyjednávacího týmu.

Unie tak do roku 2013 poskytne rozvojovým zemím 7 miliard a 200 milionů eur. Podle Reinfeldta Unie ukázala svou vůdčí pozici v pomoci chudým zemím se snižováním emisí:

"Vyzýváme teď ostatní vyspělé země ke stejnému příspěvku, abychom dosáhli cíle sedm miliard ročně. Taková by měla být celosvětová pomoc rozvojovým zemím k zavádění opatření proti změnám klimatu."

Podle ministra životního prostředí Jana Dusíka, jde o rychlé peníze, které se použijí ještě před vypršením Kjótského protokolu: "Mělo by to jít na věci typu zalesňování, omezení odstraňování lesů, vytváření kapacit v rozvojových zemích, zejména těch nejméně rozvinutých."

Přehrát

00:00 / 00:00

O finanční pomoci rozvojovým zemím mluvil v pořadu Stalo se dnes ministr životního prostředí Jan Dusík.

Češi také přispěli

Česko dá do unijního podílu na pomoc proti klimatickým změnám dvanáct milionů eur. Jsou to ale prostředky už předem vyčleněné na tuto rozvojovou pomoc a neměly by podle ředitele odboru změny klimatu Pavla Zámyslického nijak zatížit český státní rozpočet:

Přehrát

00:00 / 00:00

Bruselský summit sledoval přímo na místě zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Houska.

"Peníze, které jsme se zavázali příští a další roky přispět, jsou už nějakým způsobem naplánované. Nejedná se tedy o nové zatížení státního rozpočtu. Pro další roky máme mnoho možností, jak ty peníze dát dohromady a neměly by tedy výrazně nebo vůbec zatížit státní rozpočet."

Právě fakt, že Praha nedá ani korunu navíc proti už daným závazkům kritizují nezávislé organizace. Premiér Fischer na tom ale nevidí nic divného.

Ministr životního prostředí ale slibuje, že v příštích letech Česko bude přispívat více: "Já jsme spokojený s tím, že se nám podařilo dohodnout tom, že by se částka měla zvyšovat mezi lety 2010 až 2012 z 3 na 5 milionů eur."

Pavel Novák, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme