Hledání Junckerova nástupce: lídři unijních zemí jednali na uzavřeném summitu

Kdo vystřídá Jeana-Clauda Junckera v čele Evropské komise, není ani po mimořádném summitu Evropské unie jasnější. Šéfové vlád členských zemí nástupce začali hledat ihned po volbách. V názorech se ale liší. Rozdělený je navíc i nově zvolený Evropský parlament.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři V4 a Donald Tusk po summitu. | Foto: Oliver Hoslet | Zdroj: Reuters

Uzavřené jednání bez diplomatického doprovodu. Žádné mobilní telefony. Unijní premiéři a prezidenti si dali záležet, aby jména neunikla předčasně. Ani na závěrečných tiskových konferencích žádná nepadla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Viktora Daňka z Bruselu.

„Člověk, který má charisma, je schopen dělat kompromisy, spojovat členské státy, výrazná osobnost,“ tak premiér Andrej Babiš z hnutí ANO popsal ideálního kandidáta na předsedu příští Evropské komise. Premiéři a prezidenti jej chtějí najít v jednom balíčku současně s kandidáty na předsedy unijních summitů a Evropského parlamentu a se šéfem unijní diplomacie. Pokusit se o to chtějí zhruba do tří týdnů.

Cílem je dosáhnout rovnováhy, jak po summitu uvedl jeho dosavadní šéf Donald Tusk. Kombinace jmen by podle něj měla odrážet geografická rozložení unie. Zastoupeny by měly být malé i velké země, muži i ženy a různé politické proudy. „Dokonalou rovnováhu je ale v reálném světě obtížné najít,“ přiznává Tusk.

‚Chceme reprezentanta V4‘

 „V4 taky vystupuje a chce mít nějakého reprezentanta v těch strukturách,“ uvedl Andrej Babiš. Popřel, že by takovým společným kandidátem byl eurokomisař Maroš Šefčovič, který neuspěl ve slovenských prezidentských volbách. Že se o Šefčovičovi ale uvažuje, potvrdili premiéři Slovenska a Polska. Podle diplomatických zdrojů by mohl mít šanci stát se šéfem unijní diplomacie.

Babiš: Kritice nerozumím, v EU bychom měli vystupovat jednotně. Šéf komise ovlivní Česko nejvíc

Číst článek

Excelentní šéfkou Evropské komise by podle lucemburského premiéra Xaviera Bettela byla někdejší dánská vicepremiérka Margarete Vestagerová. Myslí si to i slovinský premiér Marjan Šarec. Vestagerovou zmínil také Emanuel Macron. Ve hře ale stále zůstávají i europarlamentní volební lídři – vítězný lidovec Manfred Weber nebo druhý socialista Frans Timmermans.

Unijní státy se podle Donalda Tuska stále shodují, že celoevropští volební lídři nemají na místo předsedy Evropské komise nárok automaticky. Podle něj ale dále zůstávají ve hře.

„Být volebním lídrem neznamená diskvalifikaci. Naopak to může šanci dotyčných zvýšit,“ dodal Tusk. Podle českého premiéra je unijních států preferujících volební lídry teď už dokonce většina.

Německá kancléřka Angela Merkelová stojí za Weberem podobně jako většina lidoveckých premiérů kromě Viktora Orbána. Část levicových premiérů podporuje Timmermanse. Merkelová prohlásila, že je ale třeba jednat s Visegrádskou čtyřkou i všemi dalšími skupinami, na nikoho se prý nesmí zapomenout.

Kdo vyvede Británii z unie? Mayovou chtějí nahradit její ministři, o lídrovi rozhodne 124 000 straníků

Číst článek

Co Britové?

Kandidát, na kterém se premiéři shodnou, bude potřebovat podporu většiny Evropského parlamentu. Jenže ta se zatím hledá těžko a to může výběr příštího šéfa Evropské komise podle diplomatů značně zkomplikovat. Je dokonce možné, že se to na první pokus ani nepodaří, říkají.

A v neposlední řadě může do výběru příštího šéfa Evropské komise zasáhnout také odcházející Spojené království. Britská premiérka Theresa Mayová slíbila, že bude postupovat konstruktivně.

Lídři po ní podle diplomatických zdrojů chtějí, aby podpořila kandidáta většiny, jinak by při hlasování posílila blokační menšinu. Jenže pokud se výběr příštího šéfa Evropské komise protáhne i přes prázdniny, bude už místo Mayové za Británii hlasovat někdo úplně jiný.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme