EU hledá svůj nový postoj ke kubánskému režimu

Šéfové diplomacií evropské sedmadvacítky budou hledat nový postoj ke komunistické Kubě. Na schůzce v Lucemburku mají hodnotit, jestli nenastal čas pro oteplení v kubánsko-unijních vztazích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie | Foto: Emanuel Macoun

O normalizaci vztahů s kubánskými diktátory usiluje hlavně Španělsko. Socialistická vláda premiéra Josého Louise Zapatera usilovala o zlepšení vztahů s kubánskými komunisty už za svého předsednictví minulý půlrok.

Otázku lidských práv chtěl Madrid odsunout do pozadí v zájmu zvýšení svých obchodních aktivit s kubánským totalitním režimem.

Dnes mají ministři zahraničí sedmadvacítky posuzovat, jestli se na Kubě zlepšuje situace v oblasti lidských práv, když tamní úřady propustily několik politických vězňů s podmínkou, že navždy opustí zemi. Zhodnotí také kroky Castrovy administrativy v částečném uvolnění podnikání občanů.

Postoj ke komunistické diktatuře na Kubě ukázal minulý týden jasně Evropský parlament, když Sacharovovu cenu za obranu lidských práv udělil kubánskému disidentovi Guillermu Fariňasovi.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme