EU hodlá vůči Rusku vystupovat jednotně

Bez konkrétního výsledku a v napjaté atmosféře skončila v jihoruské Samaře schůzka Evropské unie a Ruska. Představitelé sedmadvacítky dali ruskému prezidentovi Putinovi najevo, že Unie hodlá vystupovat jednotně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová a Vladimir Putin | Zdroj: ČTK

Rusko musí brát Evropskou unii za jednotného partnera k vyjednávání - dal najevo předseda Evropské komise José Barroso.

"Těžkosti jednoho člena Evropské unie jsou těžkostmi celé Unie," uvedl předseda Barroso v souvislosti s pokračujícím ruským embargem na dovoz polského masa. Varšava kvůli tomu zablokovala jednání o dohodě o strategickém partnerství mezi Unií a Ruskem. V posledních týdnech se k ní přidalo i Estonsko a Litva.

"Je nás teď sedmadvacet členských zemí, takže polský problém je evropským problémem, a totéž platí o problémech Litvy a Estonska," dodal José Barroso. Podobná evropská solidarita zatím nebyla při jednáních s Ruskem obvyklá.

Polští komentátoři oceňují, že německá kancléřka Angela Merkelová i šéf Evropské komise Barroso dali jasně najevo evropskou solidaritu a zastali se Polska.

"Unie má v rukách trumfy. To ona platí za ruský plyn a ropu. Jak přiznal sám Putin - to do zemí Unie směřuje 52 procent ruského exportu. Rusko proto musí s Unií počítat a zdá se, že si to prezident Putin začíná konečně uvědomovat," domnívá se komentátor televize TVN24 Maciej Wierzyński. Normalizace polsko-ruských vztahů ale zřejmě potrvá déle.

"V nejbližších měsících se bude zesilovat mocenská rétorika jak z úst prezidenta Putina, tak případných kandidátů na úřad prezidenta," upozorňuje Paweł Świeboda, ředitel Centra pro evropské strategie.

Zástupce Evropské unie znepokojil také přístup ruských úřadů k Putinovým odpůrcům. Sice je nechali projít Samarou, ale už ráno v Moskvě policie zatkla předsedu opozičního seskupení Jiné Rusko Garryho Kasparova. Do Samary tak nedoletěl.

Martin Dorazín, Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme