EU hrozí Libyi sankcemi, USA chtějí jednat v rámci OSN

Mezinárodní společenství odsuzuje násilí libyjského režimu proti neozbrojeným civilistům. Za brutální snahu o potlačení revolty proti diktátorovi Kaddáfímu Francie nebo Británie žádají mezinárodní postihy, Rada bezpečnosti OSN pak potrestání viníků masakrů. Evropská unie jednoznačně stojí na straně demonstrantů. Hrozí Libyi sankcemi a chce režim Muammara Kaddáfího hnát k odpovědnosti za násilný postup proti jeho odpůrcům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muammar Kaddáfí nechce ustoupit protestům

Muammar Kaddáfí nechce ustoupit protestům | Zdroj: ČTK

Všichni velvyslanci členských zemí sedmadvacítky s uvalením sankcí souhlasí. Zároveň vyzvali libyjské úřady, aby umožnily odjezd cizincům, kteří chtějí tuto zemi opustit.

Jediným konkrétním krokem je zatím přerušení jednání s Libyí o rámcové smlouvě o spolupráci. V prohlášení šéfky unijní diplomacie Catherine Ashtonové se ale uvádí, že sedmadvacítka je připravená přijmout další opatření. Těmi by mohl být například zákaz vydávání schengenských víz přívržencům plukovníka Kaddáfího nebo zmrazení jejich aktiv v evropských bankách. Unie ale nechce sáhnout k sankcím ihned. Vede ji k tomu obava o zdraví a životy Evropanů, kteří se chtějí z Libye evakuovat.

Prezident Spojených států Barrack Obama upozorňuje, že svět musí vůči Libyi postupovat jednotně. Obama také odsoudil násilné potlačení protestů.

K odsouzení násilí proti protestujícím v Libyi se přidala i Rada bezpečnosti OSN. K ukončení krveprolití vyzval generální tajemník Pan Ki-mun „Útoky proti civilistům jsou vážným porušením mezinárodních humanitárních a lidských práv. Velmi vítám možnost mezinárodního vyšetřování událostí v Libyii ze strany Rady pro lidská práva. Nadále nás velmi znepokojuje tamní humanitární situace. Ti, kteří jsou zodpovědní za brutální prolévání krve nevinných, musejí být potrestáni," prohlásil.

Mezitím Malta nepovolila přistát na svém mezinárodním letišti civilnímu letadlu libyjské letecké společnosti Libyan Arab Airlines. Stroj, na jehož palubě byla podle některých domněnek i jedna z dcer libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, se muselo vrátit zpátky do Libye.

Důvodem neudělení souhlasu s přistáním bylo podle oficiálního sdělení to, že se přílet tohoto letadla očekával v úterý a v dnešním letovém plánu nebyl zanesen. Na ploše maltského letiště se objevili dokonce vojáci, kteří měli za úkol zabránit letadlu v přistání.

Pavel Novák, Zdenka Turková, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme