EU je podle Johna nesolidární s Českem v jeho sporu s Kanadou

Česko si v Bruselu na schůzce ministrů vnitra stěžovalo na naprostou nesolidaritu Evropské unie. Znovu se nedočkalo podpory ve vízovém sporu s Kanadou. Ministr vnitra Radek John označil postoj Unie a Evropské komise k řešení tohoto problému za skandální.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Radek John (Věci veřejné) | Foto: Tomáš Adamec

„Pozice České republiky v rámci Evropské unie je zcela nedůstojná a naprostá nesolidarita s Českou republikou je skandální,“ prohlásil John.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák v Odpoledním Radiožurnálu.

Evropská komise ve svém výročním hodnocení stavu vízové reciprocity totiž konstatovala, že v jednáních o zrušení kanadských víz pro české občany nastává pokrok a nenavrhla žádná odvetná opatření. Na ně přitom Česko čeká už skoro šestnáct měsíců.

Evropská komise ve své zprávě píše, že bude situaci ohledně kanadských víz bedlivě sledovat i na začátku příštího roku. „To znamená, že bude jen přihlížet a čekat, co zjistí průzkumná mise, kterou do České republiky Kanada vysílá,“ přiblížil zpravodaj v Bruselu Pavel Novák.

Na Johnovy výtky reagovala eurokomisařka Cecilia Malmströmová. „Evropská unie je solidární," prohlásila. „Nesmíme se ale hrnout do věcí, kterých bychom potom mohli litovat," vysvětlila malou aktivitu Unie v podpoře Česka.

Pavel Novák také poznamenal, že Česko může solidaritu od EU čekat jen těžko. „Jsme známí jako potížisté. Připomeňme naše obstrukce při ratifikaci Lisabonské smlouvy, nechuť k zavádění předběžného posuzování rozpočtu v Unii nebo vymínění výjimky ze zavedení bankovní daně,“ shrnul Novák.

Pavel Novák, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme