Česko 0:0 USA

EU je pro mírové vyřešení sporů s Íránem

Evropská unie nevidí jinou než mírovou alternativu řešení sporů kolem pravděpodobného íránského jaderného programu. Představa, že USA nařídí bombardování podezřelého atomového zařízení a vstoupí do otevřené války s íránským režimem, je hororovou vizí, shodují se diplomaté EU i evropského zastoupení při OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: europa.eu.int

Kombinace přísné kontroly ze strany Mezinárodní agentury pro atomovou energii a souběžná jednání vedená Evropskou unií, takové řešení podporuje většina evropských zemí. Britsko-francouzsko-německá jednání jménem EU budou ale velice složitá, připustil spolkový ministr zahraničí Joschka Fischer, nicméně mírové řešení považuje za správnou cestu.

Německo už varovalo USA před dalším zhoršením dvoustranných vztahů. Pokud Spojené státy budou uplatňovat svou iráckou politiku i v Íránu, vážně poškodí celkové západní spojenectví, uvedl zástupce poslanecké frakce SPD Gernot Erler. Jeho kolega z frakce Unie Wolfgang Schäuble považuje za hlavní nebezpečí snahu Íránu získat jadernou zbraň, a nikoliv americký postoj.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme