EU je znepokojena obnovením íránského jaderného výzkumu

Írán dnes obnovil výzkum jaderného paliva. Teherán tak ignoruje tlak mezinárodního společenství, aby se vzdal jakýchkoli jaderných aktivit, chce-li se vyhnout mezinárodním sankcím. Západní země podezřívají Írán, že mu nejde o jadernou energii, ale o vývoj nukleárních zbraní. Diplomaté v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii nyní zvažují, zda předají spor Radě bezpečnosti OSN. Postup Íránu znepokojuje i Evropskou unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mohammad Saídí z íránské organizace pro atomovou energii | Foto: ČTK/AP

Írán porušil dohodu s Evropskou unií - uvedla dnes v Bruselu mluvčí vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javiera Solany. Takzvaná evropská trojka - Británie, Francie a Německo - se s íránskými vyjednavači v roce 2004 dohodla, že se Teherán zdrží aktivit směřujících k obohacení uranu, který může být využitý jak pro palivo do jaderných elektráren, tak pro konstrukci nukleárních zbraní.

Nyní je zcela mimo hru i takzvaný ruský kompromis, který evropští vyjednavači v poslední době prosazovali - podle něj měli uran pro íránský jaderný program obohacovat společně ruští a íránští odborníci, ovšem v ruských zařízeních.

Někteří ministři zahraničí členských zemí Unie už varovali, že dnešní krok Teheránu zřejmě znemožní budoucí jednání.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme