EU jedná s Čínou o řízení globální ekonomiky i o lidských právech

Víc než miliarda lidí proti půl miliardě. I tak by se dal charakterizovat dnešní summit Evropská unie - Čína v Bruselu. Špičky evropské sedmadvacítky chtějí s čínským premiérem Wen Ťia Paem mluvit hlavně o globálním vládnutí v ekonomice a klimatických změnách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vietnamský premiér Nguyen Tan Dung a předseda Evropské komise José Manuel Barroso na tiskové konferenci po ekonomických rozhovorech v Bruselu

Číná má jako komunistická totalita s ovládáním hospodářství letité zkušenosti. S předsedou Evropské komise Barrosem a evropským prezidentem Hermanem van Rompuyem tedy může čínský premiér Wen Ťia Pao v otázce globální regulace hospodářství a finančních trhů najít společnou řeč.

I Evropa se totiž snaží o zavedení nadnárodního dohledu nad ekonomikou, což ale například prezident Václav Klaus označil za „cestu k záhubě". S Čínou mají špičky Unie mluvit i o klimatických změnách. Sedmadvacítka se chce totiž vyvarovat další blamáže, kterou už se svým osamoceným postojem ohledně snižování emisí CO2 zažila loni na konferenci v Kodani.

Před novou schůzkou o změnách klimatu v mexickém Cancúnu by unie ráda získala náklonnost Pekingu k závazkům snižovat emise skleníkových plynů. Brusel dobře ví, že bez podpory takových zemí jako jsou Čína, Indie nebo Austrálie k omezování množství vypouštěného CO2 do ovzduší nedojde.

Jak už je zvykem Evropské unie, zmíní při jednáních jako problematický stav lidských práv v Číně. Nebude se ale za práva Číňanů žijících v komunistické velmoci rvát do krve. Hospodářské zájmy budou mít tradičně navrch před otázkami morálními.

Pavel Novák, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme