EU kvůli kauze Novičok zmrazila majetek šéfa ruské rozvědky a dalších důstojníků

Evropská unie uvalila sankce na dva důstojníky ruské vojenské rozvědky GRU a také na šéfa této služby a jeho zástupce. Unie tak podpořila britské tvrzení, že ruská tajná služba stojí za použitím jedovaté nervové látky loni v březnu v britském Salisbury.

Brusel (Aktualizováno: 13:28 21. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

K útoku v Salisbury došlo loni v březnu. (ilustrační foto) | Foto: Peter Nicholls | Zdroj: Reuters

Evropská unie ke zmrazení evropského majetku dotčených lidí a k zákazu jejich vstupu do EU poprvé využila nový sankční režim namířený proti používání a šíření chemických zbraní domluvený loni v říjnu.

Stejný mechanismus v pondělí v unii využila také vůči syrskému středisku odpovědnému za vývoj a produkci chemických zbraní a proti pěti syrským činitelům, kteří za práci tohoto střediska přímo odpovídají. V tiskové zprávě to uvedla Rada EU na okraj jednání ministrů zahraničí bloku.

Otravu jako u Skripala nic nepotvrdilo. Ruský podnikatel Perepiličnyj zemřel v Británii přirozenou smrtí

Číst článek

Moskva obvinění popírá

Británie z útoku na bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala, který byl spolu se svou dcerou otráven loni počátkem března nervově paralytickou látkou označovanou jako Novičok, viní právě příslušníky ruské GRU. Skripalovi přežili a Moskva obvinění popírá.

Podle médií v Salisbury během útoku působili lékař GRU Alexandr Miškin a plukovník Anatolij Čepiga. V Británii pobývali s doklady na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Na oba byl vydán evropský zatykač a britské úřady věří, že mají dost důkazů pro jejich odsouzení za přípravu vraždy Skripala a za pokus o vraždu jeho dcery Julije. Podezírá je také ze zabití Dawn Sturgessové, která s Novičokem náhodou přišla do kontaktu v červenci.

Druhý Rus z kauzy Skripal je lékař ruské vojenské rozvědky, píše investigativní server Bellingcat

Číst článek

‚Prominentní podnikatelé‘

Rusko jakýkoli podíl na událostech odmítá. Loni v listopadu zemřel Igor Korobov, který GRU v inkriminované době vedl, službu nyní řídí jeho první náměstek Igor Kostjukov.

Syrské Středisko vědeckého studia a výzkumu (SSRC) už figuruje na starším sankčním seznamu v souvislosti s občanskou válkou v Sýrii. Na něj v pondělí EU dopsala dalších jedenáct „prominentních podnikatelů“ a pět právnických subjektů, v souvislosti se syrskou občanskou válkou se tak sankce týkají 270 osob a 72 právnických subjektů.

Unie také na Sýrii už dříve uvalila ropné embargo, platí omezení investic a zákaz exportu zboží a technologií, které mohou sloužit k represím či odposlouchávání, zmražena jsou evropská aktiva syrské centrální banky. Sankce unie spustila už v roce 2011, obnovovány jsou každoročně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme