Europoslanci slíbili pomoc pro státy zasažené koronavirem. Česko by mělo získat 30 miliard korun

Na ekonomické škody způsobené koronavirem Česko z Evropské unie nejspíš získá zhruba 30 miliard korun. Vytvoření nouzového fondu pro unijní státy podpořil Evropský parlament. Potvrdí jej večer ještě hlasováním. 

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: European Parliament

Celkově bude v nouzovém fondu k dispozici v přepočtu bilion korun. Nejde o dodatečné prostředky, ale peníze přesunuté z jiných částí unijního rozpočtu. O způsobu čerpání si státy mohou rozhodnout samy.

Peníze jsou určeny – jak uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová – na den poté. Až nákaza opadne, aby lidé měli zaměstnání nebo podnikání, ke kterému se mohou vrátit. Evropská komise kvůli tomu uvolnila také podmínky, za jakých mohou poskytovat vlády členských zemí poskytovat státní pomoc.

Evropský parlament také odhlasoval uvolnění pravidel pro aerolinky, aby nemusely vypravovat prázdná letadla. Některé z nich totiž i přes nedostatek cestujících dál vysílají takzvané lety duchů, aby nepřišly o smluvené sloty na vzlety a přistání na letištích.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme