EU kritizuje předsedající Maďarsko kvůli mediálnímu zákonu a mimořádné dani

Maďarsko formálně převezme předsednictví Evropské rady až ve čtvrtek, už teď se ale valí na Budapešť z Bruselu ostrá kritika. Týká se mediálního zákona a mimořádné krizové daně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nábřeží

Nábřeží | Foto: Gregor Martin Papucsek

Jak z Budapešti informoval tamní spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek, Evropská komise začala sbírat informace o mediálním zákoně i mimořádných krizových daních uvalených na velké nadnárodní společnosti. V Budapešti si to podle něj nevysvětlují jako začátek jakéhosi vyšetřování, ale jako jistý stupeň varování.

Přehrát

00:00 / 00:00

O reakci zahraničních společnosti na mimořádné krizové daně jsme v Odpoledním Radiožurnálu hovořili se spolupracovníkem v Budapešti Gregorem Martinem Papucsekem.

Skupina nadnárodních společností v Maďarsku ale žádá Evropskou komisi, aby kvůli mimořádným krizovým daním uvalila na Budapešť sankce nebo alespoň zahájila vyšetřování.

Jak v Odpoledním Radiožurnálu připomněl Papucsek, mimořádné krizové daně zavedl kabinet premiéra Viktora Orbána se zpětnou působností v minulém roce. Navíc se týkají pouze zahraničních firem, což by mělo znamenat diskriminaci a porušení volného trhu. V podobném duchu podle Papucseka celou záležitost vidí i německý ministr hospodářství. Oficiální představitelé Maďarska k tomu zatím mlčí.

Mezi signatáři je i ČEZ

Mezi signatáři dopisu Bruselu je i český energetický gigant ČEZ. Jak ale podle Papucska Českému rozhlasu řekl generální ředitel maďarské odnože ČEZ, společnost nepatřila mezi iniciátory dopisu, ale k iniciativě se pouze připojila.

„ČEZ také neklade důraz na sankce vůči Maďarsku, ale spíše chce upozornit na tento problém a největší výhrady má proti zpětné platnosti zákona,“ dodal Papucsek.

Připomněl, že zákon byl přijat loni na podzim a suma, kterou musely velké společnosti zaplatit, se vztahovala na jejich celoroční výkon a celoroční zisky. „Podle jednoho představitele ČEZ v Maďarsku, společnost zaplatila ve formě mimořádných daní desítky milionů eur,“ přiblížil.

Sporný mediální zákon

Co se týče mediálního zákona, který začal platit letos, a který podle domácích i zahraničních novinářů zásadně omezuje svobodu tisku, Evropská komise již v půlce prosince požádala o jeho podrobnější vysvětlení, ale dostala odpověď, že zákon je v souladu s evropskými normami. Dnes nad zákonem ale opět vyjádřila znepokojení.

K dalším protestům se navíc odhodlala také maďarská média. Jak ve Stalo se dnes připomněl Gregor Martin Papucsek, například titulní strana nejčtenějšího politického deníku ve 23 jazycích EU varuje, že v Maďarsku je ohrožena svoboda tisku.

Přehrát

00:00 / 00:00

maďar2.mp3

Sprcha kritiky a mimořádně ostrých vyjádření na adresu vlády Viktora Orbána zaznívá podle něj také ze strany renomovaných západoevropských listů, které dokonce zpochybňují schopnost Maďarska stát v tomto pololetí v čele EU.

„Maďarští vládní činitelé ale kritiku vážně neberou. Hovoří spíše o politické hysterii, kterou vyvolávají domácí liberální kruhy,“ uvedl.

Gregor Martin Papucsek, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme