EU má dva nové členy - Bulharsko a Rumunsko

Evropská unie se dnes rozšířila o dvě nové členské země - Bulharsko a Rumunsko. Společný ekonomický prostor sedmadvacítky tak nyní sahá od Atlantiku k Černému moři. Zřejmě ale jde na nějakou dobu o rozšíření poslední.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

"Došli jsme k závěru, že obě země jsou připraveny převzít práva a povinnosti pramenící z členství," uvedl na podzim před poslanci Evropského parlamentu předseda komise José Barroso.

Český eurokomisař Vladimír Špidla v rozhovoru pro Český rozhlas zdůraznil ekonomický význam rozšíření Unie: "Rumunsko a Bulharsko, jakkoli nebude jejich podíl enormní, tak přihodí, přidají svůj hrubý domácí produkt k váze Evropské unie. Dál přidají určitý počet lidí - a lidé, to jsou jejich lidské schopnosti a talenty; to je mnoho milionů lidí, kteří mají nějakou schopnost, která prostě existuje, čili to je další posílení."

Podle Špidly navíc členství těchto dvou zemí v EU posílí stabilitu Balkánu: "Rumunsko a Bulharsko znamená jasně stabilizaci západního Balkánu, a to je v našem nejvlastnějším přímočarém zájmu. A takhle bych mohl pokračovat dál a dál. Je to prostě dobře."

Jenže některé starší země jsou skeptické a další rozšiřování by raději nechaly schvalovat v referendech, což by celý proces značně zkomplikovalo. Tento návrh na prosincovém summitu Unie v Bruselu neprošel. Signalizuje ale klesající chuť k přijímání nových členských zemí, například v zemích Beneluxu.

Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme