EU má síť pro sdílení zkušeností s bojem proti extremismu

Evropské země si budou vyměňovat zkušenosti s potíráním extremismu a vyhledáváním radikálních politických nebo společenských směrů. Právě dnes v Bruselu zahájila činnost Síť pro zvyšování povědomí o radikalizaci. Prevence je totiž v boji proti teroristickým skupinám důležitější než represe.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Evropské Unie

Vlajka Evropské Unie | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Zvláště aktuální je to v souvislosti s 10. výročím útoků na New York a Washington 11. září 2001.

Do sítě se zapojí jak státní instituce, tak společenské organizace nebo náboženské společnosti ze všech 27 zemí Unie, ale třeba také z Norska, které má teď velmi čerstvé zkušenosti s pravicovým extremismem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O síti pro zvyšování povědomí o radikalizaci mluvil v Odpoledním Radiožurnálu bruselský zpravodaj ČRo Pavel Novák

Síť bude sloužit k výměně zkušeností mezi těmi, kdo už se extremismem zabývají, což jsou třeba policejní orgány, soudy nebo sociologové, a těmi, kdo s radikalismem mohou přijít do styku, to znamená třeba učitelé, obecní samosprávy nebo církve.

Jde o to, aby dokázali rozpoznat, kdy se rodí nějaká radikální skupina nebo myšlenka, že také někteří jednotlivci mohou být náchylní k přijímání takových myšlenek a mohli by potom sklouznout až k extremismu.

Komisařka pro vnitřní věci Cecilia Malmströmová řekla, že účelem sítě ale nebude shromažďovat informace o extremistických skupinách nebo nebezpečných lidech.

„Nebudeme budovat nějaké seznamy podezřelých osob. To je práce pro národní bezpečnostní orgány. My jen zjednodušíme předávání si informací. Dáme platformu k tomu, aby se zainteresovaní lidé sešli a sdíleli spolu zkušenosti a metody, které se jim při potírání rodícího se extremismu osvědčily. To je také to, co teď Evropa potřebuje,“ zdůraznila eurokomisařka.

Fungování sítě se obejde bez vytvoření dalších evropských úřadů. Už teď například existuje online fórum na webu Evropské komise, které je přístupné všem; ke sdílení poznatků o tom, jak například využívá radikální hnutí nové komunikační technologie nebo pod čím se může taková radikalizace skrývat, budou sloužit i různé konference.

Pavel Novák, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme