EU má strategii pro podporu rovnosti mezi pohlavími

V Evropské unii se má více podporovat rovnost mužů a žen. Tedy jedna ze základních hodnot společných pro všechny členy sedmadvacítky. Evropská komise proto přijala pětiletou strategii, jak posílit postavení žen ve společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pracovnice firmy Kapsch prověřuje podezřelé vozidlo

pracovnice firmy Kapsch prověřuje podezřelé vozidlo | Foto: Marián Vojtek

Strategie se přitom nechce zaměřovat jen na Evropanky, ale pomoci i ženám, které se do zemí Unie přistěhují ze zemí třetího světa.

Využití potenciálu, který ženy představují na trhu práce, a jejich talentu pro provádění například technologických inovací může podle eurokomisařky pro základní práva Viviane Redingové pomoci hospodářskému růstu.

Komise chce proto předložit několik iniciativ pro zvýšení počtu žen ve vysokých funkcích v ekonomice, kde by měly i rozhodovací pravomoci. Zaměřit se chce i na podporu podnikání žen. Aby se upozornilo na to, že ženy dostávají za stejnou práci průměrně o 18 % menší mzdy než muži, chce Komise zavést „evropský den rovného odměňování.“

Ve spolupráci s členskými zeměmi chce také potírat projevy násilí na ženách a bojovat proti obřadům, při kterých dochází ke zmrzačení ženských pohlavních orgánů. To přitom není jen problém subsaharské Afriky. Drastické obřady praktikují i přistěhovalci z těchto zemí na území Unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme